Characterization of nanostructured ZnO:Al films and the effect of beta radiation on their colour parameters
Nanoyapılı ZnO:Al filmlerin karakterizasyonu ve beta radyasyonunun renk parametreleri üzerine etkisi
- Tez No: 292327
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU, YRD. DOÇ. NİLGÜN BAYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; Al katkılı ZnO filmler sol gel daldırmalı kaplama yöntemiyle üretilmiştir. Soda kireç ve bora silikat camlar altlık malzemesi olarak kullanılmıştır. ZnO:Al filmlerin optik, yapısal ve elektriksel özelikleri optimum üretim parametrelerinin belirlenmesi amacıyla incelenmiştir. Bu amaç doğrultunda, katkı elementi konsantrasyonu, ısıl işlem sıcaklığı ve atmosferi gibi parametrelerin bu özellikler üzerine etkileri incelenmiştir. Numunelerin bir kısmı 2,86 µCi aktivite değerine sahip 90Sr radyoizotop ışımasına maruz bırakılmış ve optik özelliklerdeki değişim gözlenmiştir. Renk parametreleri ve optik özellikler radyasyon öncesi ve sorası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Al doped ZnO thin films were produced by sol gel dip coating technique. Soda lime and boro silicate glasses were used as substrate material. ZnO:Al thin films optical, structural and electrical properties were investigated to determine the optimum process conditions and parameters. In accordance with this purpose effects of dopant element concentration, thermal treatment conditions as atmosphere and temperature on these properties were investigated. Some of the samples were exposed beta radiation of 90Sr with 2.86 µCi activity and changing of optical properties was observed. Colour parameters and optical properties of the films were compared before and after irradiation.