LNG gemilerinde yükleme tahliye operasyonu esnasında emniyet değerlendirmesi
Safety consideration for LNG carriers during loading/unloading operation
  1. Tez No: 292329
  2. Yazar: SALİHA SAADET KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Enerji sektöründe LNG büyük bir rol oynamaktadır. Doğal gaza karşı artan talepler üzerine LNG gemi sayıları da buna oranla artmaktadır. LNG taşımacılığı uzun yıllardır güvenli bir şekilde yapılmaktadır. LNG deniz yoluyla 1959 yılından beri özel olarak dizayn edilmiş gemilerle taşınmaktadır. Bu gemiler emniyetli taşımanın yanı sıra LNG zincirinde önemli bir bağlantı oluştururlar. Her ne kadar LNG diğer enerji kaynaklarına göre çevre dostu olsa da, LNG'nin kreyojenik ve buhar halinde yanıcı olma özelliğinden dolayı mükemmel emniyet tedbirleri alınması gerekir.Bu çalışmada öncelikli olarak terminaldeki yükleme tahliye operasyonları ve daha sonra olası tehlikeler ve emniyet tedbirleri ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Son olarak LNG gemileri yükleme-tahliye operasyonları esnasında oluşabilecek tehlikeler ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Üretim, sıvılaştırma, depolama, tekrar gaz hale getirme gibi LNG zincirinin diğer basamakları ve iki liman arası sefer esnasındaki tehlikeler çalışmaya dahil edilmemiştir. Olası tehlikelerin önem derecesini belirlemek için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılmıştır.Analiz sonunda elde edilen bulgulara göre hiyerarşinin en alt kademesinde yer alan alternatifler için performans değerleri ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, yükleme tahliye operasyonları esnasında insan hatalarından kaynaklanan eksikliklerden bilgi eksikliği, olası tehlikelerden de personele bağlı tehlikeler ön plana çıkmıştır. Böylece LNG işleten denizcilik firmalarına emniyetli bir yönetimin sağlaması açısından bu sonuçların üzerinde durup gerekli tedbirleri almaları için fikir vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural gas becomes very important source of energy. The increasing demand for natural gas will significantly increase the number of LNG tanker. LNG has been transported by sea, using specially designed ships, since 1959. These vessels have an excellent safety record and provide a critical link in transporting LNG from production facilities to customer locations.LNG is a clear, non-corrosive, non-toxic, cryogenic liquid at normal atmospheric pressure. The potential hazards of LNG occur from the basic properties of natural gas.This paper presents an overview of the LNG cargo operations in terms of safety consideration complying with national and international regulatory requirements.This study includes cargo handling phase of the LNG chain that covers loading and unloading operations at the terminal. Some risk of hazards concerning production, liquefaction, storage, re-gasification and during voyage of vessel are considered out of scope. Potential hazards are identified and determined with AHP (analytic hierarchy process) method. AHP methodology enables decision makers to assign a relative priority to each factor through pair-wise comparison.Consequence of AHP questionnaire been searched out that personnel related hazards are the most hazardous and the lack of knowledge is the most important during loading/unloading operations. Based on this study, this paper provides guidance on the safety management.