Tüketim odaklı yaşam biçimlerinin günümüz konut proje temsilleri üzerinden okunması
A reading about consumption based life styles via representations of housing projects
  1. Tez No: 292348
  2. Yazar: SEVGİ YENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir `imkânlılık ortamı' olarak tariflenen mekânın birey tarafından kişiselleştirilmiş hali olan `ev' ve onun fiziksel niceliğinin karşılığı olarak adlandırılan konut tarifi zor ve kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Ev kavramının birey kadar sürekli oluşu, var olduğu her ortamda önemini ve geçerliliğini koruyabilmesi anlamına gelmektedir. Çalışma boyunca öncelikle konutun, birey için ne anlam ifade ettiği üzerinde durulacak, çıkan kavramlar bir liste haline getirilecektir. Bu doğrultuda yapılan analizler sonucu ortaya çıkan, ev kavramının çok farklı, ucu var olmaya kadar dayanan gereklilikler listesini kapsadığıdır. Oluşturulan liste yardımı ile günümüz konut piyasasındaki örnekler incelenecek, gerekliliklerin ne kadarının karşılanabildiği sorgulanacaktır. Günümüzün yaygınlaşmış tüketim alışkanlıkları, konut projelerinin üretiliş nedenleri ve içeriklerini etkilemekte, gereksinimleri karşılamaktan öte yeni gereksinimler yaratarak daha çok tüketmeye teşvik ettiği bilinmektedir. Bu varsayımdan yola çıkarak öncellikle temsiller üzerinden üretilen projelerin, evin kutsal anlamına mı hizmet ettiği yoksa tüketim çarkının devamlılığını sağlamak üzere evi bir meta olarak mı gördüğü olarak ortaya konmalıdır. Tüketim, çalışma boyunca insan iradesinin dışında gelişen, kontrol mekanizmalarıyla düzenlenen, bilinen tüm değerleri nicelleştiren, yönlendirilen ve denetlenen bir güdü olarak tariflenmektedir. Tüketici bu sistem içerisinde kendini seçim yapmakta özgür hissetse de, aslında farkında olmadan ona sunulan hazır seçeneklerden herhangi birini seçmekte, sahip olamadığı durumlarda da, bu seçenekleri kişisel özlemleri ve idealleri haline getirmektedir. Bu doğrultuda, çalışma boyunca tüketimin de etkisiyle, benzer yaşam tarzlarına ve geleneksel biçimlenişlere sahip mekânlarda sıkışıp kalmış, standartlaşmış hayatları kendi tercihiymişçesine yaşayan kullanıcıların seçimlerini neye göre yaptıkları ve piyasanın konut anlayışını ne yönde etkiledikleri analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of `Home? and its physical appearance `House? have several different meanings that vary for each individual, that the house market effects from these dynamics and try to meet individual?s possible needs. Settlements especially in Istanbul, served as `all inclusive? life packages with so many facilities and different concept of life styles aim to expand the quality of life and differ user?s experience. As the companies are marketing their `products? to a certain type of user, `all-inclusive? life packages turn out to be a common ideal home understanding for all the other people. House market deeply relates with the consumption culture that ends up with materialization of all values and ideals into money or goods.The thesis based on the fact what actually individual understands from the concept of `house? and what individual demands from it. By this way, firstly Home and House metaphors are going to be discussed, some concepts that emerge are going to be gathered together in order to analyze housing projects that are being presented today. The aim is to understand whether these projects are able to correspond needs of the user or they are only generating new necessities and ideals to encourage persistence of consumer society.