Skyport residence betonarme binasının çelik konstrüksiyon olarak tasarımı ve karşılaştırılması
The comparison of the constructed with reinforced concrete skyport residence building with the design of the steel braced frame
- Tez No: 292388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, halihazır durumda betonarme olarak projelendirilip inşa edilen İstanbul, Beylikdüzü'nde bulunan Skyport Residence Binası, mevcut fonksiyonları korunarak betonarme çekirdekli süneklik düzeyi yüksek çelik sistem olarak statik ve dinamik yükler altında, Türkiye'de geçerli Yönetmelikler'de belirtilen yükleme kombinasyonları ile yeniden tasarlanmıştır. Tasarıma esas olarak en büyük kesit zorları yapıya deprem yükleri etkidiğinde ortaya çıkmıştır. Deprem yükleri etkisinde yapılan modal analiz doğrultusunda yapı taşıyıcı elemanlarındaki en büyük gerilmeler altında, elemanlar boyutlandırılmıştır. Tasarlanan betonarme çekirdekli süneklik düzeyi yüksek çelik çerçevelerden oluşan yapı ile halihazırda inşa edilen betonarme yapı; ağırlık, eleman boyutları, inşaat maliyeti, inşaat süresi ve getirecekleri gelir bakımından incelenmiş ve tez çalışmasında tasarlanan yapının halihazırda inşa edilen betonarme yapıya göre sahip olduğu avantajlar belirlenip, vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study The Skyport Residence which is constructed as a concrete building in Istanbul, Beylikduzu is redesigned as a high ductile steel multi-storey building having concentric braced frame system outside and a concrete core in the center by applicating the static and dynamic loads with the combinations which are stated in the Building Standarts in Turkey. Maximum forces and the stresses in the coloumns and beams are obtained when the earthquake dynamic load is applied to the system so the structural elements resized according to this forces and stresses. The redesigned high ductile steel concentric braced frame structure is compared with the concrete builded structure according to total structure weight, the size of the structural elements, building cost and time and the advantages of the high ductile steel concentric braced frame is given.