Deprem güvenliği tarama yöntemi ve itme analizi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of seismic safety screening method and pushover analysis
  1. Tez No: 292389
  2. Yazar: SENCER ÇOPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÖZDEMİR ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasında, bütün dünyada önemle üzerinde durulan mevcut binaların deprem esnasında performanslarının tahmin edilmesinde kullanılan hızlı değerlendirme yöntemleri konu edilmiştir. Çalışmanın amaçları; Japon Sismik İndeks Yöntemi'nden ülkemiz koşullarına uyarlanan Deprem Güvenliği Tarama Yöntemini tanıtmak ve konuyla ilgilenen mühendislerce yöntemin ülkemiz koşullarında kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır. Bu amaçla çalışmada, Japon Sismik İndeks Yöntemi ve Deprem Güvenliği Tarama Yöntemi ayrıntılı olarak açıklanmış ve örnek teşkil etmesi için bir adet okul binası her iki yönteme göre çözülmüştür. Hesaplarda Microsoft Excel tabanlı bir hesap sayfası kullanılmıştır. Oluşturulan hesap sayfasının veri girişi, hesap adımlarının takibi açısından mümkün olduğunca yalın ve izlenebilir olmasına dikkat edilmiş ve profesyonel yazılım uygulamalarıyla yöntemin kısa sürede uygulanıp sonuç alınabildiği gösterilmeye çalışılmıştır. Yukarıda anılan hızlı değerlendirme yöntemleri ile çözülen okul binası, İstanbul' da yürütülen ISMEP projesi kapsamında incelenen ve hakkında güçlendirme kararı alınan bir okul binasıdır. Bina hem mevcut haliyle hem de güçlendirilmiş durumuyla analiz edilmiştir. Kritik kat olan zemin katta, Japon Sismik İndeks Yöntemi'nin ikinci seviye incelemesine göre E0 indeksi ve Deprem Güvenliği Tarama Yöntemi' ne göre de P indeksi hesaplanmıştır. Bulunan E0 ve P indekslerinin tutarlılığının karşılaştırılabilmesi için de söz konusu binanın her iki durumu için Doğrusal Olmayan Statik İtme Analizi yapılarak sonuçlar verilmiştir. Ayrıca çalışmada, Amerikan standartlarında yer verilen diğer hızlı değerlendirme yöntemleri ve DBYYHY 2007 7. bölümde verilen hesap yöntemleri de kısaca açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic Safety Screening Method which is adopted as a rapid screening method from Japan Seismic Index Method is studied for an existing school building. For this purpose, a sample school building was analyzed according to Japan Seismic Index Method and Seismic Safety Screening Method as described in details. Microsoft Excel Worksheet was designed to calculate target indices in both rapid screening methods. Designed worksheet contains very simple data input procedure and easy to follow steps to get the output in favor of user. Existing and strengthened stages of sample building were analyzed to perform for E0 and P indices. In addition, nonlinear static push-over analysis was performed for two different stage of the building to compare the results of the Japan Seismic Index Method and Seismic Safety Screening method. The comparison of the results with the example given in the study has been used for calibration of decision index, ID.