Erciyes Üniversitesi radyo teleskopları için takip sistemi ve yazılım tasarımı
Tracking system and software desing for Erciyes University radio telescopes
  1. Tez No: 246077
  2. Yazar: MİKAİL SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Tez çalışmasında, Erciyes Üniversitesi Radyo Astronomi Gözlemevi (ERAG) radyo teleskop dizgesi için tasarlanmış, mekanik duyarlılığın en iyi şekilde sağlanabileceği teleskop takip sistemi kurulumu ve tekniği anlatılmaktadır. Takip sistemi iyi bir mekanik hareket sisteminin yanında bunu kontrol edebilecek bilgisayar yazılımı gerektirir. Bir radyo teleskopta bilgisayar yazılımı ile mekanik sistem bir bütünlük arz eder; ikisi birbiri ile senkronize çalışır. Bu yüzden program her teleskop için yeniden düzenlenmelidir. Tasarlanmakta olan yazılım ile teleskopların denetlenmesi ve kontrolü sağlanacaktır. Program, bilgisayarın seri portundan gelen verileri soketleyerek teleskoplardan gelen verilerin karışmasını önleyen bir haberleşme protokolüyle tasarlanmaktadır. Teleskoplarla ana kumanda merkezi (ERAG) arasındaki bağlantıda veri kaybını en aza indirmek için RS485 haberleşme protokol çevirici devreleri kullanılmalıdır. Teleskoplardan gelen veri sinyallerinin karışmasını önlemek için şifreleme yapılacaktır. Bağlantı uçlarına eklenecek olan Çevresel Arabirimleri Denetleme Elemanı (PIC) entegreli devrelerle komutlar yorumlatılarak, teleskopların senkronize çalıştırılmaları sağlanacaktır. Böylece altı teleskopun tümüyle veya istenilen teleskoplarla gökyüzü taranabilecek yada sabit gözlemler yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the installation and technique of the telescope tracking system which was designed for Erciyes University Radio Astronomy Observatory Radio Telescope System and will be able to provide the best mechanical sensitivity are explained. Along with a proper mechanical movement system, tracking system requires a computer software to control it. In a radio telescope computer, software and mechanical system form an integrity; they work in synchronization. Accordingly, the program must be re-edited for each telescope. The supervision and control of the telescopes will be conducted by the software which is being designed. Program is designed through a telecommunication protocol that prevents the mixture of the data flowing out of the telescopes by socketing the data flowing out of the serial port of the computer. RS485 telecommunication protocol converter curcuits are to be used to minimize the data loss in the connection between telescopes and main control center (ERAG). Encrytion will be used to prevent mixture of the data signals flowing out of the telescopes. Telescopes will work in synchronization by processing the instructions by the help of the Prehibal Interface controlling component entegrated curcuits. Therefore, sky will be able to be scanned with all of the six telescopes or any one of them and fixed observations will be able to be made.