AISI 304 kalite paslanmaz çeliğinde çökelmenin etkileri
- Tez No: 29239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİŞAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada AISI 304 paslanmaz çeliği kullanılmıştır. Numuneler 1050°C sıcaklığında 1 saat çözeltiye alınmış ve işlem sonrası ani soğutma yapılmıştır. Çözeltiye alma işleminden sonra, numuneler 450, 550, 650, 750 °C sıcaklıklarında 6'şar saat bekletilerek çökeltme yapılmıştır. Bu işlemlerden sonra ise sertlik ve çentik darbe dayanım değerleri tayin edilmiştir. Çökeltme işleminden sonra sertlik değerlerinde artma, çentik darbe dayanımında ise azalma görülmüştür. Aynı zamanda kaynaklı konstrüksiyonlarda kullanılacak 18-8 çeliği için alternatif malzemelerin neler olabileceği konusunda bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AISI 304 stainless steel was used in this study. The specimens are first subjected to annealing treatment at 1050°C for 1 hour then quenched rapidly to room temperature. Then after, specimens were heat treated for 6 hours at the temperatures of 450, 550, 650, 750 °C. After these treatments hardness and charpy tests were applied. After the precipitation proces there has been an increase in the hardness and less in the charpy tests.