Islah çeliklerinde sertleşebilirlik ve menevişleme karakteristiklerinin matamatiksel modellenmesi üstüne bilgisayar uyarlaması
  1. Tez No: 29240
  2. Yazar: YAVUZ GEZİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Islah çelikleri, günümüz teknolojisindeki geniş kullanım alanlarına sahip yüksek dayanımlı ve sünek malzemelerdir. Mikroalaşımlı çelikler üzerinde sürdürülen çalışmalar, ıslah çeliklerinden beklenen performansı tutturma yolunda ilerlemesine rağmen, bu konuda yapılan çalışmaların üretici firmaların tekelinde kalması standartlaştırmayı güçleştirdiğinden ıslah çeliklerinin daha pek çok süre güncelleğini koruyacağı anlamım taşımaktadır. Bu çalışmada ıslah çeliklerinde sertleşebilirlik ve menevişleme karakterist Meriuin matematiksel modellenmesi üstüne bilgisayar uyarlaması adlı çalışmayı hazırlarken, Grossman'ın kimyasal kompozisyonun sertleşebilirlik üzerindeki etkisi konusundaki çalışmalarından yola çıkıldı. Grossman'm bu çalışmalarında kimyasal kompoziyonun sertleşebilirlik üzerindeki etkisiyle beraber, tane boyutu, soğutma şiddeti ve soğutma sıvılarında etkileri incelenrniştir. Meneviş hesaplamalarında ise bir grup Alman bilim adamının formüllerden yararlanılmıştır. Grossman'm deneysel sonuçlarla elde ettiği eğriler matematiksel formüllere dönüştürülmüş, TS 2525 'de belirtilen malzemelerin kimyasal kompozisyonlarına uygulanmış ve ilgili sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heat treatment steels provide a high strength and ductility for the needs of today's steel technology. Although the developments on the microalloyed steels intend to reach the performance of the heat treatment steels, the fact that the research of the microalloyed steels are done by a couple of producer companies, makes the standardization of these steels very hard, which means that the heat treatment steels will keep the actuality for a long time. During the presentation of this work which is about the application of the computer to the mathematical models in the tempering characteristic and hardenability of heat treatment steels, we began with the Grossman's chemical composition and hardenability relation concept. In the work of Grossman, the chemical composition hardenability relation as well as the grain size, cooling rate and the effect of the cooling liquids are examined. The tempering calculations are done by the aid of the formulas derived by a group of German scientists. The curves that are obtained by experimental results are converted to mathematical formulas, applied to the materials chemical compositions mentioned by TS 2525 and the desired results are obtained.