Green building rating systems: An assessment for Turkey and the case of Erzurum shopping center?the first BREEAM certified building of Turkey
Yeşil bina derecelendirme sistemleri: Türkiye üzerine değerlendirmeler ve Erzurum Alışveriş Merkezi örneği?Türkiye?nin ilk BREEAM sertifikalı yeşil binası
  1. Tez No: 292406
  2. Yazar: MELTEM TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, yeşil binalara ilişkin olarak farkındalık ve bilginin arttırılması ile birlikte; Türkiye'nin geleceğe ilişkin atacağı adımlar konusunda genel çıkarım ve yönlendirmeler oluşturma amaçlı; dünyadaki yeşil bina derecelendirme sistemlerinin analizi yapılmaktadır. Yeşil bina derecelendirme sistemlerine global perspektifte bir bakış açısı sunmakla birlikte, aynı zamanda dünya genelinde en yaygın kullanılan iki sistem olan LEED ve BREEAM üzerine yoğunlaşarak, sürdürülebilirlik kriterlerinin tanımlanması ve karşılaştırılması yoluyla, Türkiye için oluşturulması önerilen ulusal bir yeşil bina derecelendirme sisteminin ilk adımları hususunda yardımcı genel bir çalışma yapılmaktadır. Son olarak, Türkiye'nin ilk BREEAM sertifikalı yeşil binası olan Erzurum Alışveriş Merkezi örneği ile yapılması gereken çalışmalara yönelik genel yöntem ve gereklilikler desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, we know that it is urgent to understand the relationship between business and sustainability. A variety of green building rating systems have been developed around the world to reduce negative impacts of buildings. Many countries have either already adopted the green building guidelines or are in the process of adopting them. So, thesis study?s main topic is enhancing awareness and knowledge on green building and analyzing the green building rating systems around the world to point out the future directions of green building movement in Turkey. It also focuses on green building rating systems from a global perspective and a comparison of two major adoptable green rating system BREEAM and LEED to determine their sustainability characteristics can help generate the first steps of a national green building rating system in Turkey. And it is supported with a case study of Turkey?s first BREEAM certified building, Erzurum Shopping Center to determine the requirements and the pathways for adopting a national green building rating system.