Enerji verimli yeşil bina sertifikasyonunda yol haritasının belirlenmesi için LEDD ve BREAM örneklerinin incelenmesi
Evaluating LEED and BREAM energy efficiency criteria to form a roadmap for Turkish green building assessment system
  1. Tez No: 310635
  2. Yazar: BEGÜM GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ZERRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, yeni bir kavram olmayıp, insan faaliyetlerinin neden olduğu çevresel bozulmaya tepki olarak ortaya atılmıştır. İnşaat sektörü günümüzde, CO2 emisyonu, çevresel etkiler ve enerji tüketimi kapsamında başroldedir. Bu nedenle yeni binalar tasarlanırken ve mevcut binaların iyileştirilmesinde çevresel faktörler ve enerji verimliliği göz önünde bulundurulmalıdır.Yeşil bina sertifika sistemleri yeni yapılacak ve mevcut binaların çevresel etkilerini ölçmek amacıyla oluşturulmuş değerlendirne sistemleridir. Dünyada yeşil binalar için çok sayıda sertifika sistemi oluşturulmuştur. Geçerli sertifika sistemleri incelendiğinde bu sistemlerin o ülkede geçerli olan norm ve yasalara dayandırıldığı görülmektedir. Bu sayede de bu sistemler ulusal ve uluslararası pek çok projeye entegre edilmektedir.Yeşil bina değerlendirme sistemleri incelendiğinde, enerji verimliliği konusunun tüm değerlendirme sisteminde yaklaşık %40'lık bir ağırlığı vardır. Bu nedenle bu konuda yapılacak bir iyileştirmenin, bina üzerindeki etkisi oldukça fazla olacaktır. Enerji verimliliği sadece enerji tüketiminin azaltılması değil, bununla beraber binadaki termal konforun da sağlanmasını gerektirir.Çalışma kapsamında LEED ve BREEAM sertika sistemlerinindeki enerji kategorisi ile birlikte enerji verimliliği ile ilgili tüm kriterler ele alınmıştır. Sonrasında bu kriterlerin referans aldığı norm ve standartlar ortaya çıkartılmıştır.Türkiye'de geçerli bir değerlendirme sisteminin oluşturulabilmesi için öncelikle bu değerlendirme sistemi için gerekli olan altyapının eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle LEED ve BREEAM yeşil bina değerlendirme sisteminde referans gösterilen norm ve standartların Türkiye ile uygunluğu değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışmanın sonunda ülkemizde enerji verimliliğinin geliştirilebilmesi için Türkiye'de geçerli olan kanun ve yönetmeliklerden yola çıkarak yapılması gerekenlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Green building certification systems are assessment systems which is created in order to measure the environmental impacts for new and existing buildings. Ther are many systems all over the world for green buildings. Analayzing the current certification systems, these systens based upon laws and norms which apply in that country. In this way, these systems can be integrated into many national and international projects.Basing on European norms and being the first certification system in the world becomes the reason of why will be the BREEAM is choosen in the study. BREEAM is an British certification system established in 1990. BREEAM energy efficiency criterias discussed within this scope in the study. Besides BREEAM criterias also LEED energy efficiency criterias discussed.Within the scope of this study, also the call of the criterias considered about the energy efficiency besides the energy criterias in LEED and BREEAM. Then the norms and standards are shown which the criterias referred.Primarily for the formation of a valid assessment system in Turkey, which is necessary for the certification system should be prepared to complete the infrastructure. For this reason, BREEAM and LEED green building rating system of norms and standards referenced in conformity with Turkey tried to be evaluated.At the end of the study for improvement of energy efficiency in our country, laws and regulations in force in Turkey, aims to identify actions should be taken into consideration.