Süneklik düzeyi yüksek çok katlı bir çelik yapının tasarımı
Ductile design of a high rise steel structure
- Tez No: 292434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ PİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, 1959 tarihinde New York'da yapılmış yüksek bir çelik yapı, İstanbul koşullarına uygun olarak yeniden tasarlanmıştır. Yapı 28 katlı olup, 640 m2 oturum alanı ve toplam 17.920 m2 kullanım alanına sahiptir. Kat yükseklikleri giriş katda 5m ve diğer katlarda 3.4m olmak üzere toplam yapı yüksekliği 96.8 m'dir. Yapı her iki doğrultuda dış merkez güçlendirilmiş çerçeve sistemiyle yatay deprem ve rüzgar yüklerine karşı tutulmuş ve böylece yüksek süneklik düzeyine sahip bir davranış elde edilmiştir. Kullanılan malzeme tipleri, ana taşıyıcı elemanlarda St52, levhalarda St37 çelik ve temelde C35 tipi betondan oluşmaktadır. Tasarımda esas alınan yönetmelikler, döşeme yükleri için TS498, deprem yükleri için Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik, daha olumsuz koşulları içerdiği için rüzgar yüklemelerinde Kanada Şartnamesi, kesit boyutlandırma ve kontrollerinde TS 648 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study takes as a model a high rise steel structure built in 1959 in New York and attempts to re-design the structure to fit the conditions in Istanbul. The building consists of 28 stories with a floor area of 640 m2 and total usage area of 17.920 m2. The ground story has been designed to be 5 m in height and the other stories are 3.4 m height and total height from the ground level is 96.8 m. To obtain a proper ductile behavior the frames are braced eccentrically in both directions against the lateral earthquake and wind forces. Concerning building materials, St52 steel is used for the primary supporting members, St37 steel is used for plates and type C35 concrete is used for the foundation. The following codes and standards are taken into account: TS 498 for floor loads, the Turkish Earthquake Code of 2007 for earthquake force considerations, and the National Building Code of Canada, which provides a stricter standard for the calculation of wind loads. Steel profile sections are determined in accordance with TS 648.