Türkiye'de bilişim teknolojileri birimlerinde/firmalarında kullanılan kalite yönetim sistemlerinin firmalara etkilerinin incelenmesi
The study on the effects of the quality management systems used in the information technology units/firms in Turkey
- Tez No: 292435
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Özellikle 2000 yıllarla birlikte, bilişim teknolojilerinin kullanılmasının hızla yaygınlaşması ve buna paralel olarak da artan hızlı gelişmelere yönelik olarak, bu teknolojilerin kullanılması aşamasında kalite ön plana çıkmaktadır. Başarılı süreçler yardımı ile kaliteli ürün ve hizmetleri, daha kısa zamanda, daha az maliyetle ve sürdürülebilir bir müşteri memnuniyeti ile sunmak en önemli konudur. Bu açıdan bilişim teknolojilerinde de kalite standartları oluşturulmuştur. Bu standartlar kalite yönetim sistemleri olmak yolunda ilerleme kaydetmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, tüm dünyada uygulanan bilişim teknolojilerine özgü kalite yönetim sistemlerini, AQAP 160, CMMI, COBIT, ISO 20000, ITIL, SPICE ve TICKIT olarak sıralayabiliriz. Türkiye'de de bu sitemleri uygulayan firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Yapılan literatür araştırması sonucunda bu sistemleri uygulayan firmaların, bu sistemlerden bekledikleri etkiler; ürün ve hizmet kalitesinin artması, müşteri tatmin ve sadakatinin artması , takım yönetimi ve motivasyonun artması, proje yönetim performansının artması, finansal ve yönetimsel faydalar olarak saymak mümkündür. Bu çalışmamızda Türkiye'de bilişim teknolojilerine özgü kullanılan kalite yönetim sistemlerini uygulayan ve uygulamayan firmaları karşılaştırarak, bu beklenen faydaların görülüp görülmediğini sonucuna varmak istedik. Çalışmamıza veri elde etmek için internet tabanlı anket hazırlanmış ve anket, her yıl interpromedya firması tarafından hazırlanan Türkiye'deki ilk 500 bilişim şirketi çalışmasındaki firmalar, İstanbul Sanayi odasına kayıtlı büyük ölçekli firmalar, finans ve lojistik sektöründeki firmalar olmak üzere 500'e yakın firmaya gönderilmiştir. Daha sonra bu firmalar telefonla aranmış ve anketleri cevaplandırmaları istenmiştir Ankete 94 firma katılmış ve anket sorularını cevaplandırmıştır. Yapılan bu anket çalışması ve sonucundaki analizler neticesinde, bu sistemleri kullanan firmalarda, kullanmayan firmalara göre; ürün ve hizmet kalitesinin artması, müşteri tatmin ve sadakatinin artması, takım yönetimi ve motivasyonunun artması ve yönetimsel faydaların artması açısından farklılık görülürken, proje yönetim performansının artması ve finansal faydaların artması konusunda farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Especially with the 2000?s, the steady spread of information technologies and rapid developments parallelly increased with it, have foregrounded the quality during the level on which the mentioned technologies are used. The most important issue is to be able to provide any product and service of good quality in a shorter time and with a more economical and more sustainable customer satisfaction. From this aspect, some quality standards are determined in information systems. These standards have made headway towards becoming quality management systems. According to the result of research, it is possible to list the quality management systems peculiar to the information systems in in the world as AQAP 160, CMMI, COBIT, ISO 20000, ITIL, SPICE ve TICKIT. The number of firms which use these quality management systems are increasing day by day in Turkey. According to the result of research the literature, it is possible to list the effects expected by the firms applying these systems as: increase in the quality of product and service, increase in the satisfaction and loyalty of customers, increase in project management performances and other financial and managerial benefits. In this study, we try to figure out whether or not the mentioned benefits are made by comparing the firms which use the quality management systems peculiar to the information systems in Turkey to the firms that don?t use them.The web base survey was prepared to obtain data for the study and this survey was sent to firms which are in the study of the first 500 IT Firms in Turkey, prepared each year by the Interpromedia Firm and regisreted large scale firms in Istanbul Chamber of Industry and in finance and logistics sector. The number of firms are close to 500. And then, these firms was called by telephone to response the survey. 94 firms responsed the survey. As a result of surveys and their analyses, in the firms which use these systems, when compared to the ones which don?t, such differences have been observed as an increase in product and service quality, an increase in the satisfaction and loyalty of customers and an increase in the team management and motivation, in terms of managerial benefits, however; there is not any difference observed in the performance of project management and financial benefits.