Türkiye'de kentsel dönüşüm: Kuzey Ankara protokol yolu örneği
Urban transformation projects in Türkiye: An example of north Ankara and protocol path
  1. Tez No: 292457
  2. Yazar: İSKENDER AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Canlı organizmalara benzetilen kent mekanları, zaman içerisinde artan nüfus, doğal afetler, çarpık yapılaşma ve buna bağlı olarak meydana gelen çeşitli sorunlar yüzünden yıpranır, köhneleşir. Bu durum çağdaş şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına bağlı kalarak yeniden yapılandırılmayı sağlamak için kentsel dönüşüm konusunu gündeme getirmiştir.Günümüz dünyasında, kentsel dönüşüm, kentleşmeye yönelik yaklaşımların yeniden gözden geçirildiği, sürdürülebilir ve sağlıklı kent mekânların oluşturulması, mevcut imar planlarının ve uygulamasının gözden geçirilerek yeniden içerik kazandırılacağı bir dönem olarak algılanmaktadır.Bir dönüşüm projesinin gerçekleştirilebilmesi için yasal ve yönetimsel araçlar, mali imkânlar, personel ve uygulayıcı kurumlar büyük önem taşır. Ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin gerekleştirilebilmesi için ulusal ölçekte bir strateji planı ve plana bağlı olarak kurumsal bir yapı ile yasal düzenlemeye ve bir fona ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The urban places which are similar to the living organisms become dilapidated because of increasing population in time, natural disasters and bad construction. In this situation, urban renovation becomes a current issue for providing the renovation which is bounded to the modern city planning principles.Today, urban transformation has been perceived as an era of revision of the approaches for urbanization, forming continuous and healthy places in a city, giving a new content to the current reconstruction plans by revising the plans and their applications.To realize an urban transformation project, legal and administrative instruments, financial opportunities, staff and the institutions which will apply the project has a great importance. In our country, in order to realize the urban transformation projects, a strategy plan in national scale, and a legal arrangement with institutional structure related to the plan and a fund are needed.