Tarihi yapıların kayıt altına alınması ve korunmasına yönelik tarihi kent bilgi sistemi oluşturulması: Safranbolu örneği
The creation of the historic city information system for the registration and protection of historic structures: An example of Safranbolu
  1. Tez No: 292458
  2. Yazar: DENİZ ARCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkelerin tarihi miras alanları; turizm, ülkenin tanıtımı, ekonomik kazanç sağlama gibi birçok yönden büyük önem arz etmektedir. Türkiye'de birçok tarihi mirasa sahip olduğundan bu açıdan şanslı ülkeler arasında yer almaktadır. Tarihi miraslara sahip olmak önemli bir olgu olmasına rağmen bu mirasları korumak ve yaşatmak da önemlidir. Bu yüzden UNESCO dünya ülkelerine yardımcı olmak amacıyla önemli tarihi miras alanlarını dünya tarih mirası listesine almaktadır. Buradaki amaç ülkelerin tarihi yapılarını korumasına destek vererek tarih mirasının korunmasına yardımcı olmaktır. Ülkemizde bulunan dokuz tarihi yerleşke UNESCO koruması altında bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de Safranbolu tarihi kentidir. Dünya'nın değişik ülkelerinde koruma altına alınmış alanlarda, tarihi yapıların 3B olarak modellenmesi ve kayıt altına alınması çalışmaları yapılmıştır ve yapılmaktadır.Bu tezin temel amacı, Safranbolu tarihi kentindeki tarihi yapıların gerçeğine uygun olarak 3B modellenmesi ve bilgi sistemi oluşturulmasıdır. Bu çalışmada ilk olarak Safranbolu tarihi kentindeki tarihi yapıların 3B modellenmesi için uygun yersel fotogrametrik tekniklerle yapıların resimleri çekilecektir. Tarihi yapılara ait kadastro bilgileri ile tapu ve tüm tarihi bilgileri de çıkarılacaktır. Bir bilgi sistemi oluşturmak amacıyla veri tabanı tasarımı gerçekleştirilecek ve uygulaması Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı üzerinde gerçekleştirilecektir. Bu bilgi sisteminde yapıların 3B modelleri, konumları, tarihi bilgileri, kadastro ve tapu verileri yer alacaktır. Bu bilgi sistemi sayesinde CBS yardımıyla her tür konumsal ve konumsal olmayan analizler gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Historic heritage sites of countries present very much emphasis for various ways e.g., tourism, publicity of country, economical gains supply. Because of having lots of historical heritage, Turkey takes part of these lucky countries. Not only having historical heritage is important, but also it is very important to protect and revitalization of these sites. For this purpose, UNESCO takes important historical areas in to world historical heritage list for the aim of helping world countries. Here, the aim is supporting to protect historical constructions of these countries and hereby, to help protecting historical heritage. In our country, nine historical areas are under protection of UNESCO and one of these is Safranbolu historical city. Such areas in different countries, 3D modelling and protect on studies have been applied so far.The main goal of this thesist is the 3D modelling of all historical constructions as similar to real status in Safranbolu historical city and the creation of an information system. Firstly in this study, for 3D modelling of all historical constructions in Safranbolu historical city, the images of these momements will be taken by the terrestrial photogrammetric systems. Cadastral information, land register and all historical information will be collected. A database design will be realized to build up an information system and this application will be done using Geographical Information System (GIS) software. In such system, there will be 3D models, locations; historical information, cadastral and land register data of the constructions. Every kind of spatial and non-spatial analyses will be realized by this information system using GIS software.