Kâğıt hamuru fabrikalarında ortaya çıkan yeşil likör tortusunun susuzlaştırabilirliğinin incelenmesi
Investigation of green liquor dreg as waste material in kraft pulp and paper industry
- Tez No: 292462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Selüloz ve kâğıt endüstrisinde kül, yeşil likör tortusu ve değişik atıklar gibi katı, sıvı ve gaz atıklar büyük bir oran ve miktarda üretilmektedir. Günümüzde kâğıt endüstrisinde üretilen katı atıklar uzun zamandan beri araziye gömülerek bertaraf edilmektedir. Sülfatlı kâğıt fabrikalarında yeşil likör tortusu atık miktarının en büyük kısmını oluşturmaktadır. Yeşil likör tortusu arıtımında çözünmeyen, çökelebilen maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler kalsiyum karbonat, yanmamış karbon, sodyum tuzları ve bir miktar ağır metallerden oluşmaktadır.Bu çalışmada Zonguldak ili Çaycuma ilçesi sınırlarında yer alan OYKA kâğıt ve selüloz üretim fabrikasında katı atık olarak ortaya çıkan yeşil likör tortusunun ?precot vakum filtre? sistemi kullanılarak susuzlaştırılması, ilave soda geri kazanımı ve proseste ortaya çıkan bu tür katıların deşarjının azaltılması incelenmektedir. Susuzlaştırma çalışmasında, proses öncesi %7-10 olan kuru madde miktarı susuzlaştırma sonucunda % 30-52 oranına çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large range and quantity of solid, liquid and gas wastes such as ash, green liquor dreg and rejects has been generated in pulp and paper mills. Dumping in landfills has for long been the most widely used method for the disposal of these wastes. Green liquor dregs is the biggest waste fraction at sulphate pulp mills. It is the insoluble, settleable materials involved in green liquor clarification. They consist mainly of calcium carbonate, unburned carbon, a host of sodium salts and some of heavy metals in small quantities. In this study, filtration of green liquor dregs has been investigated to dewater the dregs solids from the mill to recover additional soda, and reduce the discharge of these solids by using a vacuum filter system in OYKA pulp and paper mill. In dewatering studies, dry matter content has been increased from 7-10% to 45-52%.