SAE 8620 sementasyon çeliklerinde sertlik derinliğinin abrasif aşınma davranışına etkisinin incelenmesi
The effect of case depth on abrasive wear behaviour of SAE 8620 carburized steels
- Tez No: 292465
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN BAYCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, gaz sementasyon yapılmış SAE 8620 çeliğinin sertlik derinliğine bağlı olarak abrasif aşınma davranışı incelenmiştir. 920ºC sıcaklıkta 1, 4 ve 7 saat süre ile gaz ortamda karbürleme yapılan numuneler yağda sertleştirilmiş ve 180ºC sıcaklıkta 90 dakika süreyle temperlenmiştir. Aşınma deneyleri pin-disk deney cihazı ile yapılmıştır. Numuneler, 10 mm çaplı Al2O3 bilyalar ile kuru ve yağlı ortamda farklı yük ve kayma mesafelerinde aşındırılmıştır. Numunelerin mikroyapı, sertlik derinlikleri ve aşınma oranları karşılaştırılarak irdelenmiş ve abrasif aşınma dayanımlarındaki değişim belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The abrasive wear performance of gas carburized SAE 8620 steel was evaluated as a function of case depth in this study. Specimens carburized at 920°C temperature for 1, 4 and 7 hours, oil hardened and tempered at 180°C temperature for 90 minutes. Wear tests were carried out using pin-disc test machine. Specimens were abraded under different loads and sliding distances by using Al2O3 balls 10 mm in diameter in dry and oily environments. Microstructures, case depths and wear resistances of specimens were examined by comparing and the changes of abrasive wear resistances were determined.