Arayer atomsuz (IF-Interstitial Free) çelikte farklı deformasyon oranları ve tavlama sıcaklıklarının tane büyümesine etkisi
The effect to the grain growth of annealing temperatures and different deformation rates in interstitial free steel (IF)
- Tez No: 292468
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMAGÜL KOLTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, hiç deforme edilmemiş ve %0,5, 1, 2, 4, 7 ve 10 oranlarında ön deforme edilmiş arayer atomsuz çelik numuneler 650, 800, 950 ve 1100°C farklı sıcaklıklarda tavlanarak, bu işlemler sonucunda malzemede ortaya çıkan mikroyapısal ve mekanik özellik değişimleri incelenmiştir. Bu şekilde endüstride benzer sıcaklıklara maruz kalan arayer atomsuz çelikten üretilen parçalarda oluşabilecek anormal tane büyümeleri ve bunun yarattığı mekanik özellik değişimlerinin önceden belirlenebilmesi hedeflenmiştir. Bu özelliklerin bilinmesi gerek sonraki işlem adımlarında gerekse kullanım sırasında benzeri sıcaklıklara maruz kalacak parçaların tasarımlarında bu tür kritik deformasyonların oluşumundan kaçınılmasını ya da bu bölgelerin daraltılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, non-deformed and 0.5%, 1%, 2%, 4%, 7% and 10% pre-deformed intersititial free steel samples were annealed at 650°C, 800°C, 950°C and 1100°C, as a result of these transactions the alterations in microstruce and mechanical properties were investigated. In this way, abnormal grain growth in intersititial free steel parts and the resulting alterations in mechanical properties are aimed to determine in advance. Knowing these characteristics in advance will help one that formation of critical deformations on part can be avoided or these regions can be narrowed in parts, exposing to similar temperatures at following processes or during servis.