Fourier dönüşümlerinin büyüklük derecesi
On the order of magnitude of fourier transforms
  1. Tez No: 292485
  2. Yazar: HAKAN MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MURAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bazı hazırlayıcı tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, monotonluk şartı taşıyan sürekli bir fonksiyonun Fourier katsayılarının asimptotik olarak olduğu gösteren (Reade 1986) Reade'in çalışması üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, iken ifadesindeki yakınsaklığın keyfi yavaş olabilmesine rağmen, eğer daha zayıf bir anlamda yakınsaklık alınırsa, daha hızlı bir yakınsama oranının var olduğu gösterilmiştir. Yani, uygun ve içinanlamında yorumlandığında, Fourier dönüşümlerinin büyüklük derecesi üzerine daha iyi sonuçlar elde edilmiştir (Bagota, Giang, M?ricz 1997). Son bölümde, Fourier dönüşümünden daha genel bir dönüşüm olan Hausdorff-Young tipi dönüşümlerin büyüklük derecesi incelenmiştir (Németh 2000).
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some preliminary definitions and theorems are given. In the second chapter, The study of Reade (Reade 1986) is given where he shown that the Fourier coefficients of a continuous function with a monotonicity condition is asymptotic to . In the third chapter, although the convergence in as can be arbitrary slow, if the convergence is considered in weaker sense, it has been shown to have a faster rate of convergence. In other words, if it is interpreted in the sense thatwith appropriate and , some better results on the order of magnitude of Fourier transforms were obtained (Bagota, Giang, M?ricz 1997). In the last chapter, order of magnitude of Hausdorff-Young type transformations which are more general then the Fourier transform are studied (Németh 2000).