Üniform korozyona maruz betonarme binalarda deprem davranışının incelenmesi
Investigation of earthquake response of reinforced concrete buildings exposed to uniform corrosion
- Tez No: 292492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada üniform korozyonun betonarme binaların deprem davranışına etkisi araştırılmıştır. Birinci Bölüm'de, betonarme binalar için korozyonun önemi, tezin amaç ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci Bölüm`de; betonarmenin tarihsel gelişimi, korozyonun oluşumu, türleri, ölçümü ve etkileyen faktörleri ile DBYBHY-2007 esaslarına göre betonarme binalarda performans değerlendirme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise, örnek bir sayısal uygulamaya yer verilmiştir. Bu kapsamda, örnek binanın tasarım özellikleri ve göz önüne alınacak korozyon senaryoları açıklanmıştır. Yürürlükteki yönetmeliklere göre tasarımı tamamlanan binanın tasarım depremi etkisi altında her bir korozyon senaryosu için statik itme analizleri yapılmıştır. Analiz sonucu elde edilen veriler ışığında çeşitli grafikler ve çizelgeler oluşturularak, binanın farklı üniform korozyon durumlarında deprem davranışı ortaya konulmuştur. Deprem davranışını gösteren çeşitli parametreler vasıtasıyla korozyonsuz ve farklı seviyelerde korozyonlu durumlara ait sonuçlar karşılaştırılmıştır. İncelemeler sonucunda; korozyonun binanın davranışını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Korozyonun yaygınlığı, etki süresi, yeri ve hızına bağlı olarak yapısal hasar artmaktadır. Mevcut binalarda çevresel etki değerlendirmelerine bağlı olarak korozyonun bu olumsuz etkisinin, özellikle onarım/güçlendirme projelerinde statik hesaplara dâhil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which was prepared for master thesis, the effect of uniform corrosion to earthquake behavior of reinforced concrete buildings was investigated. In the first chapter, the importance of corrosion for reinforced concrete buildings, the aim and the scope of thesis were explained. In second chapter, the historical evolution of reinforced concrete, occurance, types, measurement and effective factors of corrosion, and according to TEC-2007 rules, the procedure of performance assessment for reinforced concrete buildings were mentioned. In the third chapter, a numerical example was given. In this context, the features of design of sample building and the considerable corrosion scenarios were explained. According to the regulations of validities, the building, whose design was compeleted, under the effect of design earthquake, static pushover analysis was done for each corrosion scenario. According to the data from the analysis, the earthquake behavior of buildings in a different uniform corroison condititon was exhibited with various graphics and charts. With various parameters that shows the behaviour of earthquake, the results of conditions with different level of corrosion or without corrosion were compared. in existing buildings, depending on environmental effect assessments, it is suggested that the disadvantage of corrosion, especially repair/strenghthening projects should be included to static calculations.