Bartın'da ısıtma sistemlerinden kaynaklanan emisyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of emission characteristics of heating systems from Bartin
- Tez No: 292502
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE, YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Isıtma sistemlerinin işletmesinde ısıl verim ve kapasite ile ifade edilen ısıl performans, bir kazanın ekonomik boyutunu, kazandan çevreye yayılan kirletici emisyonlar ise kazanın çevresel etki boyutunu tanımlamaktadır. Kazan enerji dengesindeki bozulmalar, sistem enerji-işletme ekonomisini, emisyon davranışını ve sistem ömrünü olumsuz yönde etkilemektedir. Kazanların ekonomik ve çevresel etki boyutları yönünden iyileştirilebilmesi, en başta tasarım aşamasında alınacak önlemlerle yanma kayıplarının en aza indirilmesine bağlıdır.Bu çalışmada; Bartın'da özellikle son yıllarda tehlikeli boyutlara ulaşan hava kirliliğinin nedenleri ve ısıtma sistemlerinin bu oluşuma katkısını ortaya koymak amacıyla, bazı kamu kurumlarında baca gazı ölçümleri yapılarak, mevcut yakma sistemleri incelenmiştir. Ayrıca, katı yakıtlı merkezi ısıtma sistemlerinden; doğalgaz yakıtlı merkezi ısıtma sistemlerine geçişin maliyet analizi açısından karşılaştırılması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heating system operation as represented in the thermal performance of thermal efficiency and capacity, economic size of a boiler, the boiler emissions of pollutants emitted to the environment defines the size of the environmental impact of the accident. Boiler energy balance disturbances, the system of energy-business economy, emission behavior and adversely affect the life of the system. Improve on the economic and environmental impact in terms of dimensions of the furnaces, in the first stage of the design depends on the measures to be taken to minimize fire losses.In this study, the causes of air pollution reached dangerous levels in recent years, especially in Bartin and heating systems in order to demonstrate the contribution of this formation, the flue gas measurements made at various public institutions, examined the existing combustion systems. In addition, solid fuel central heating systems, natural gas-fired central heating systems in terms of cost analysis, the comparison of the transition is made.