Karbon nanotüp/su nanoakışkanların reolojik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental study on rheology with carbon nanotubes/water nanofluids
- Tez No: 292503
- Danışmanlar: DR. THİERRY MARE, YRD. DOÇ. DR. NİMETİ DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde 0-50°C'lik geniş bir sıcaklık aralığında altı değişik konsantrasyonda karbon nanotüp/su bazlı nanoakışkanlar ile çalışılarak viskozite değerleri incelenmiştir. Nanoakışkan üzerinde zaman etkisi ve karıştırma etkisi deneysel yollarla araştırılmıştır. Karbon nanotüp parçacık katkılı nanoakışkanların geleneksel akışkanlara göre farklı davranış gösterdiği görülmüştür. Deneyler esnasında karbon nanotüp/su bazlı nanoakışkanların zamana bağlı davranış gösterdiği tespit edilmiştir. Böylece düşük ve yüksek kayma hızlarında farklı davranışlar ve viskozite değişiminde karıştırma etkisinin önemli olduğu görülmüştür. Deneyler esnasında değişen bekleme sürelerinde ve her bekleme süresinin bir önceki ölçüm değerlerine göre viskozite değerlerinin arttığı belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda sıcaklık arttıkça viskozitenin azaldığı ve de konsantrasyon arttıkça viskozitenin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we worked with various concentrations of carbon nanotubes/water nanofluids at wide temperatures range such as 0-50°C and viscosity of CNT nanofluids have been investigated. Additionally, time effect and mixing effect have been researched with experimental methods. CNT/water nanofluids have been shown different behavior than compared to conventional fluids. They were showing time dependent effect during the experimental periods. Hence, it shows to different behavior between low shear rates and high shear rates and the mixing effect is active on change of viscosity. During the experiment it has shown that viscosity was changing with waiting time and each waiting time was making more viscous than previous measurements. Besides, the temperature effect has been investigated at low and high concentrations. It would appear that viscosity increase with decrease temperatures and increase particle concentrations.