Seyitömer Linyit İşletmesi birinci ve ikinci yasa çözümlemeleri
The first and second law analysis of Seyitomer Lignites Company
  1. Tez No: 292501
  2. Yazar: MEHMET SARAYDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplumların gelişmişlikleri büyük ölçekte tükettikleri enerji miktarı ile bağlantılıdır. Bu bağlamda, Türkiye gelişmekte olan bir ülke olup, enerji ihtiyacında büyük bir oranda dışa bağımlıdır. Enerji açısından büyük oranda dışa bağımlılığın Türkiye'yi ekonomik açıdan oldukça zora sokması ve sahip olunan zengin kömür rezervleri gibi etkenlerden dolayı, Türkiye' de kömürden enerji üretimi büyük önem arz etmektedir. Ülkemiz kömürlerinin düşük kalorili olması buna karşı kükürt ve nemin yüksek olması gibi nedenlerden kömür yakma teknolojileri ve kömür hazırlama tesisleri geliştirilmesi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Kyoto protokolünün imzalamış bir ülke olarak gerek emisyon değerlerinin azaltılması, gerekse enerjinin ekonomik kullanımı çalışmalarının yapılması önemli hale gelmiştir.Bu çalışmada, Seyitömer Linyit İşletmesine ait enerji ve ekserji analizleri yapılarak, işletmedeki kayıplar ve yerleri tespit edilmiş, verimliliğin artırılması hususunda yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.Yapılan incelemeler neticesinde gerçekleştirilen analiz sonucunda, en büyük kayıpların kömür yıkama tesisi ve kömürün çıkarılması ve taşınmasında meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Development of nations based on Energy consumption. In this case, Turkey is a developing country we needs foreign nations energy. Cause of we need foreign nations energy production coal energy is very necessary for Turkey. Our countries lignites are low calorized but humidity and sulphure is high, firing coal and washing coal technics is too important to study on. After signaturing Kyoto protocol economic using of energy and downing emissions is very necessary.In this study, energy and exergy analysis have been applied to Seyitomer lignites Company, losses and the places where losses occur is determined and to increase the efficiency of plant is suggested.In the result of measurements and analysis, it has been determined that the maximum loss occurs in washing coal and while putting out and carrying coal to the stock.