Asenkron motorlarda rotor arıza analizi
Rotor faults analysis of induction motors
  1. Tez No: 292510
  2. Yazar: OKTAY KARAKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Asenkron motorların rotor çubuğunda veya çubuklarında meydana gelen arızaların motorda meydana getirdiği etkiler yıllardır araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, asenkron motorlarda karşılaşılan rotor çubuğunun kırılması arızalarının modellenmesi yapılmıştır. Modelleme iki ve üç boyutlu olarak gerçekleştirilmiştir. İki boyutlu yapılan analizde stator akımı, elektromanyetik tork ve stator sargı akısı sinyalleri zaman domeninde ve FFT analiz yöntemi ile frekans domeninde elde edilmiştir. Ayrıca iki boyutlu modellemede sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak manyetik akı yoğunluğu ve akı çizgileri elde edilmiştir. Üç boyutlu modellemede ise sağlam ve arızalı motor durumları için sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak manyetik akı yoğunluğu elde edilmiştir. Sonuçlar yorumlanarak rotor çubuğu ve çubukları arızası tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects in the motors caused by faults occured in a bar or barss of an induction motor has been a research subject for many years. In this study, the modeling of fults caused by breaking of rotor bar in induction motors was done. The modeling was carried out as two and three dimensional. In a two dimensional analysis, stator current, electomagnetic torque, stator winding flux signals were obtained in time domain and frequency domain by FFT analysis method. Furthermore, by using finite elements method in two dimensional modeling, magnetic flux density and flux lines were obtained. In three dimensional modeling, by using finite elements method for the motors in faulty and active conditions, magnetic flux density was obtained. Results were evaluated and the faılts in rotor bar and bars were tried to be detected.