Asenkron motorlarda rotor kırıkları analizi ve modellenmesi
Analysis and modelling of broken rotor bars in squirrel cage induction machine
- Tez No: 292511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektrik motorlarında meydana gelen arızaların tarihi, elektrik motorlarının tarihi ile neredeyse yaşıttır. Üreticiler ve kullanıcılar, başlangıçta meydana gelen arızalar karşısında basit çözümleri benimsemekteydiler. Bunlar aşırı akım koruma sistemleri, gerilim regülâtörleri, sigortalar gibi cihazlar kullanılarak veya topraklama önlemleri alınarak çözülebilmekteydi. Ancak elektrik makinelerinin ve genel olarak teknolojinin gelişimine paralel olarak, ortaya çıkan arıza çeşitlerinin de artması ile arızaların erken teşhisi ve giderilmesinin önemi artmıştır [1].Asenkron motorların rotor devresinde meydana gelen kırık rotor çubuğu arızaları stator akımına harmonik olarak yansımaktadırlar. Bu çalışmada da sincap kafesli bir asenkron motorda meydana gelen rotor çubuğu kırıklarının stator akımlarından gözlemlenmesi MATLAB/Simulink ortamında modellenmiştir. Daha sonra deneysel verilerle kıyas edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Simulink modelinin eğitim amaçlı olarak kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The history of faults occurring at electric motors is nearly the same age as the history of electric motors. At the beginning, manufacturers and users were to adopt themselves basic solutions against faults occurred at electric motors. Faults occurred at electric motors solved by taking measures such as grounding, using over current protectors or using voltage regulators. However, it is getting hard to diagnosing the fault and solving the problems as fault types rise with developments in electric machines. Faults also results in tangible damages. Because of all these reasons, fast fault diagnosis and intervene in the fault became important [1].Faults occurring at rotor part of the induction machine because of the broken rotor bars reflect to stator current as harmonics. In this paper the observation of broken rotor bars at induction machines from stator current is modeled at MATLAB/Simulink medium. And than experimental results and simulation results are comoared. The results demonstrate that Simulink model can also be used for educational purposes.