Açık ocak maden işletmelerinde patlatma delikleri ve patern tasarımı üzerine bir araştırma
A study about blasting borehole and pattern design in open pit mining operations
- Tez No: 292518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, delme-patlatma tekniği incelenirken diğer yandan SLİ kömür madenlerinde bu alandaki işlemlerin etüdü ve iyileştirme olanaklarının araştırılması yapılmıştır. Açık işletmelerde, delme-patlatma yoluyla yapılan kazılarda en düşük delme, patlatma ve yükleme maliyetinin elde edilebilmesi, optimum delme-patlatma ile mümkündür.Delme-patlatmanın optimize edilebilmesi için ön koşul, istenilen sonuca ve formasyona uygun delici ekipman, delik çapı ve patlayıcıların seçilmesidir. Madencilikte kullanılan patlayıcıların çoğunluğunun ideal olmayan (nonideal) patlayıcılar olduğu ve performans parametrelerinin, delik çapı ile değiştiği unutulmamalıdır.Doğru yapılan bir ön seçimden sonra kontrol edilebilir delme-patlatma parametreleri ile ön tasarım yapılmalıdır. Açık ocak maden işletmeciliğinde basamak kazılarında yaygın olarak kullanılan kare ve şeşbeş delik düzenleri arazide aynı koşullarda patlatma karakteristikleri açısından karşılaştırılmıştır. Patlayıcı türü ve delik düzeni gibi parametrelerin parça boyutu, pasa şekli ve patlatma hasarına etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, drilling and blasting operation of the Seyitomer coal mine was examined as well as general drilling and blasting techniques, this study an improve drilling and blasting technique was tried to developed. In open pit mining where blasting is employed for excavation, the overall cost effectiveness of the production operations is compatible with optimization of drilling and blasting.Selecting the appropriate type of drilling equipment, bit diameter and explosive type with respect to rock characteristics, is a prerequisite for the optimization of drilling and blasting. It should be noted that the most of the explosives employed in mining engineering is of a nonideal type and furthermore the performance parameters vary with the borehole diameter.A blasting operation should then be optimized through some controllable blasting parameters, upon the selection of appropriate drilling equipment and explosive type. Blasting characteristics of rectangular and stagger blasting patterns which are more commonly used in excavation in open pit mining have been compared in the field under similar conditions. The work has included a focus on fragmentation sizing and muckpile distribution profile with respect to explosive type and drilling pattern.