Çin dama geometrisinde piramidal kesitler
Pyramidal sections in Chinese checker geometry
- Tez No: 292534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Krause, E. F. [1] Çin Dama oyunundaki hareketlerden yola çıkarak bir metrik geliştirmiştir.Chen, G. [2] analitik düzlemde verilen ve noktaları için ve olmak üzere metriğini tanımlamıştır.dc Çin Dama metriğinin tanımına bakıldığında iki nokta arasındaki uzaklığı hesaplamak için de oyundaki hareketlere benzer hareketler yapıldığından Çin Dama geometrisi geliştirilmiştir.Dört bölümden oluşan bu çalışmada;İlk bölümde Çin Dama düzlemi ve Çin Dama uzaklığı [1] Çin Dama metriği ile genel anlamda konik tanımı verilmiştir.İkinci bölümde Laatsch, R. [3] Taksi düzlemindeki piramidal kesit çalışması incelenmiştir.Üçüncü bölümde Çin Dama Düzleminde piramidal kesitler çalışılmıştır.Dördüncü bölümde çalışmaya renk katması açısından koniklerin doğal halleri verilmiştir.Anahtar Kelimeler : CC-Düzlemi, CC-Geometri, CC-Konik.
Özet (Çeviri)
Krause, E. F. [1] has developed a metric starting from movement in Chinese Checker game.Chen, G. [2] has introduced the metric where and for any points and in analytical plane.Considering the Chinese Checker metric definition, as movements, which are similar to the movements made by playing Chinese Checker, are also made to calculate the distance between two points, Chinese Checker Geometry has been developed.This thesis has four chapters.In the first chapter, definition of Chinese Checker plane and Chinese Checker distance and in general terms definition of conics was given with Chinese Checker metric.In the second chapter Analysis of Pyramidal sections by Laatsch R. [3] in Taksi plane was studied.In the third chapter, pyramidal sections in Chinese Checker plane was studied.In the fourth chapter natural forms of the conics was given in order to enliven the study.Keywords : CC-Plane, CC-Geometry, CC-Conic.