Ham ve ön-işlem görmüş sepiyolit numunelerinin Cu(II) ve Pb(II) alıkoyma davranışlarının XRD, XRF, FTIR, termik analiz (TG-DTA), atomik absorpsiyon teknikleriyle incelenmesi
The investigation of Cu(II) and Pb(II) adsorption behaviors of raw and pre-treated sepiolite samples using XRD, XRF, FTIR, thermal analysis (TG-DTA), atomic absorption tecniques
  1. Tez No: 292553
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Eskişehir yöresinden elde edilen sepiyolit numunesi demiroksitle muamele edilerek elde edilen ürünün Cu(II) ve Pb(II) tutma kapasitesi sıcaklık, pH, iyonik şiddet, iyon konsantrasyonu ve inorganik ligant varlığında incelendi. Katyon tutturma işlemi batch yöntemiyle dört saatlik muamele süresince uygulandı. Veriler Langmuir ve Freundlich tutunma izotermlerine, yalancı birinci-ikinci derece eşitliklerine de uygulandı. Langmuir modelinin en elverişli model olduğu belirlendi.Artan sıcaklığın HS ve DKS numunlerinde Cu(II) tutunma oranını arttırdığı sonucuna varıldı. 298 K'den 328 K'e değişen sıcaklıkla birlikte HS numunesinde tutulan Cu(II) oranı 14,96 mg/g'dan 39,83'e, DKS numunesinde 21,56'dan 44,52 mg/g olarak değişti. Tutunmaya iyonik şiddet etkisi 0,1, 0,05 ve 0,01 NaNO3 ortamında incelendi.Tutunmaya inorganik ligant etkisi 0,01 M Cl-, SO42- ve HPO42- varlığında incelendi. HS numunesinde tutunma inorganik ligant varlığında azaldı. DKS numunesinde pH 5,3'de 0,01 M SO42- ve HPO42- varlığında tutulan Cu(II) yüzdeleri sırasıyla 92 ve 33 olarak bulundu. Aynı pH'da fakat bu iyonların yokluğunda tutunma yüzdeleri 33 ve 29'dur.Bu çalışmalardan demiroksit kaplaması, artan sıcaklık ve seçimli olarak inorganik ligant varlığının tutunmayı olumlu yönde etkilediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study the sepiolite sample which obtained from Eskişehir region was coated by iron oxide then for this product the removing of Cu(II) and Pb(II) capacity was investigated as a function of temperatura, pH, ionic strength, ion concentration and at the presence of inorganic ligand. For the cation adsorption process batch tecnique was applied throughout four hours. Results were fitted to Langmuir and Freundlich adsorption isoterms, also pseudo-first and second order knetik models. Langmuir isoterm was found to be an optimum isoterm for this process.It is concluded that for RS and ICS sample increasing temperature increased adsorption rate of the Cu(II) and Pb(II) ions. The amount of retentioned Cu(II) on to RS increased from 14,96 mg/g to 39,83 and for DKS from 21,56 mg/g to 44,52 with the increasing temparature from 298 K to 328. The effect of ionic strength on the adsorption process was investigated at the precense of 0,1, 0,05 and 0,01 M NaNO3.The effect of inorganic ligand on the adsorption was studied at the precense of 0,01 M Cl-, SO42- and HPO42-. On the RS sample the adsorption decreased at the precense of inorganic ligand. On the ICS sample at 5,3 pH and precense of 0,01 M SO42- and HPO42- ligands the adsorped Cu(II) percentages were 92 % and 33 % respectively. At the identical pH but absence of those ligands percentages are 33 and 29 respectively.It was decided that the coating of iron oxides, increasing temperature and specifically precense of inorganic ligand make a positive effect on to adsorption process.