Eti Maden Müdürlüğü Kırka Bor İşletmesi bor endüstri atıklarında eser elementlerin tayini ve lityumun kazanılması
The analysis of rare elements and recovery of lithium in Eti Mine General Management Kirka Boron Industry boron wastes
  1. Tez No: 292554
  2. Yazar: SONER DIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Eti Maden Müdürlüğü Kırka Bor İşletmesi bor endüstri atıklarında ki eser elementlerin tayini ve bu atıklardaki lityumun kazanılması çalışmaları yapılmıştır.Ülkemizde bor endüstri atıkları yeterince değerlendirilmemektedir. Yapılan çalışmada bor endüstri atıklarında yüksek oranda lityum bulunduğu tespit edilmiştir. Son zamanlarda lityum doldurulabilir pillerde, uzay ve hava araçları için hafif alaşımların yapımında, elektrikle çalışan araçlarda ve nükleer füzyon yakıtlarında yer alana önemli bir element haline gelmiştir. Bunun sonucunda, lityum elementine olan talep gün geçtikçe artmaktadır.Tez kapsamında, eser elementlerin tayini ICP-OES cihazı yardımıyla, lityumun kazanılması çalışmaları ise seçimli adsorbent LiMn2O4 ile yapılmıştır. Yapılan adsorpsiyon deneylerinin sonucunda LiMn2O4 tutma kapasitesi 24,13 mg\g olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, analysis of rare elements and recovery of lithium in Eti Mine General Works Kırka Boron Industry Boron wastes was studied.Industrial boron waste can?t be recovered enough in our country. In this research high rates of boron was determined in industrial boron wastes. Recently lithium became an important element which took part in rechargeable battaries, composites of space and aircraft, electric cars and nuclear fusion reactions.This thesis involves ICP-OES analysis for rare elements, selective adsorbent LiMn2O4 for the recovery of lithium. As a result of adsoption experiments performed adsorption capacity was detected as 24,13 mg\g for LiMn2O4.