Kütahya ili kaplıca sularında radon - radyum konsantrasyonlarının ve kaplıcalardaki kapalı ortam radon konsantrasyonun belirlenmesi
Determination of radon and radium concentrations of spa waters and indoor radon concentrations of spa's in Kütahya city
  1. Tez No: 292580
  2. Yazar: SELİN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Radon ve radyum, uranyum bozunma zincirinde bulunan radyoaktif elementlerdir. Sularda radon ve radyum konsantrasyonlarının yüksek olması, sağlık açısından risk oluşturabilir. Kapalı ortamlarda radon konsantrasyonunun yüksek olması, akciğer kanserine sebep olmaktadır.Bu çalışmada Kütahya'da bulunan 12 adet kaplıcada değişik dönemlerde sularda radon ve radyum konsantrasyonları ve kapalı ortam radon konsantrasyonları ölçülmüştür. Sularda radon ve radyum konsantrasyonları Kollektör yöntemi kullanarak ölçülmüştür. Kapalı ortamlardaki radon konsantrasyonları, LR-115 tip II katıhal iz kazıma dedektörleri kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca örnekleme esnasında pH, iletkenlik, su sıcaklığı, basınç, nem ve yükseklik değerleri örneklerin koordinatlarına göre ölçülmüştür. Etkin doz miktarları hesaplanmıştır.Çalışmanın sonucunda, ölçüm sonuçlarımız dünyadaki sağlık örgütlerinin limitleriyle karşılaştırılmıştır. Konsantrasyonlardaki değişimlerinin olası sebepleri çevresel parametrelerden yararlanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Radon and radium are the radioactive elements found in Uranium decay chain. If high concentration of radon and radium are found in waters, it can cause risk in view of health. If radon concentration is high in closed place, it can cause lung cancer risk.In this study, radon and radium concentrations of spas waters and indoor radon concentrations were determined in the 12 spas of Kütahya City in different periods. Radon and radium concentrations of waters were measured by using Collector Chamber Method. Radon concentrations of closed places were measured by using LR-115 type II Solid State Nuclear Track Detectors. Additionally, pH, conductivity, water temperature, pressure, humidity and elevation and coordinate values of sampling points were measured during the survey. Effective dose values were calculated.As a result of this study, our results were compared with the health organization limits. Possible cause of change in concentrations were examined using environmental parameters.