Çanakkale boğazı'nda (Türkiye) yayılış gösteren bazı Ceramium roth türlerinin moleküler sistematiği
Moleculer systematics of some Ceramium roth species spread to Dardanelles (Turkey)
  1. Tez No: 292581
  2. Yazar: AYSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Boğazı (Türkiye) kıyılarında yayılış gösteren Ceramiales Oltmanns, 1904 ordosu üyeleri Ceramium ciliatum (Ellis) Ducluzeau var. ciliatum, Ceramium ciliatum var. robustrum (J. Agardh) G. Mazoyer, Ceramium rubrum auctorum var. rubrum (Huds) J.Ag, Ceramium rubrum var. barbatum G. Feldmann-Mazoyer, Ceramium rubrum var. implexo-contortum (Solier) G. Feldmann-Mazoyer, Ceramium siliquosum (Kützing) Maggs & Hommersend var. siliquosum, Ceramium siliquosum var. elegans (Roth) G. Furnari, Ceramium siliquosum var. zostericola (Feldmann-Mazoyer) Furnari ve Ceramium siliquosum var. zostericola f. minusculum (Feldmann-Mazoyer) Gomez-Garreta, Gallardo, Ribera, Cormaci, Furnari, Giaccone & Boudouresque taksonları çalışılmıştır. Örnekler 2009-2010 yılları arasında bir yıl süre ile Gelibolu, Eceabat Çanakkale Merkez, Kilitbahir, Yapıldakaltı ve Lapseki istasyonlardan toplanmıştırÇalışmada morfolojik, anatomik, sitolojik ve kimyasal tayinlerin yanı sıra tam sonuca ulaşmada tamamlayıcı olarak bazı moleküler teknikler kullanılarak filogenetik ilişkinin oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla toplanan örneklerde rbcL gen bölgesi çoğaltılmıştır ve yapılan dizi analiz sonuçlarına göre bir filogenetik ağaç oluşturulmuştur.Yapılan çalışma sonucunda Ceramium siliquosum var. zostericola ile Ceramium siliquosum var. siliquosum taksonları beklenenin dışında sonuç verirken diğer taksonlara ait veriler morfolojik tayinler ile uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we collected some Ceramium Roth, (1797) samples from Ceramiales Oltmanns, (1904) order fort his study from Dardanelle (Turkey). Such as Ceramium ciliatum (Ellis) Ducluzeau var. ciliatum, Ceramium ciliatum var. robustrum (J. Agardh) G. Mazoyer, Ceramium rubrum var. rubrum (Huds) J.Ag, Ceramium rubrum var. barbatum G. Feldmann-Mazoyer, Ceramium rubrum var. implexo-contortum (Solier) G. Feldmann-Mazoyer, Ceramium siliquosum (Kützing) Maggs & Hommersend var. siliquosum, Ceramium siliquosum var. elegans (Roth) G. Furnari, Ceramium siliquosum var. zostericola (Feldmann-Mazoyer) Furnari ve Ceramium siliquosum var. zostericola f. minusculum (Feldmann-Mazoyer) Gomez-Garreta, Gallardo, Ribera, Cormaci, Furnari, Giaccone & Boudouresque. The examples were colected coasts of Gelibolu, Eceabat Çanakkale Merkez, Kilitbahir, Yapıldakaltı and Lapseki. In this study, between 2009-2010.Aim of the study to be formed a phylogenetic tree using some molecular thecniques in addition to morphological, anatomical, cytological and chemical analyses were proliferated rbcL gene regions of the samples collected for this purpose and a phylogenetic tree was created according to the results of the analysis.In the result of the study while phylogenetic analyses of Ceramium siliquosum var. zostericola and Ceramium siliquosum var. siliquosum were them morphological analyses, other taxa phylogenetic analyses of were similar to the their morphological analyses.