Collapse pressure resistance of casıng in deviated borehole
Eğimli petrol kuyusunda muhafaza borusunun çökme basıncına karşı dayanıklılığı
- Tez No: 29260
- Danışmanlar: DR. FERDA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZ KAVASO?LU, Selçuk Yüksek Lisans Tezi, Petrol Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Dr. Ferda AKGÜN Ocak, 1993, 67 Sayfa E?İMLİ PETROL KUYUSUNDA MUHAFAZA BORUSUNUN ÇÖKME BASINCINA KARŞİ DAYANIKLILI?I Eğimli kuyulara yerleştirilen petrol boruları ovalleşir. API elastik çökme denklemleri yalnız sabit çaptaki yuvarlak borular için geçerlidir. Ovalleşmiş boruların elastik çökme basınçlarını elde etmek için Clinedinst'in şu anda formüle edilmiş teorisinin geliştirilmesi gerekir. Yaygın olarak kullanılan API koruyucu boruları için bir seri grafik yaratıldı öyle ki bu değişim ile aynı basınçta ilk durumda yuvarlak olmayan boru, tamamen yuvarlak olan boruya göre, elastik çökmesinin önemli ölçüde az olduğunu gösterdi. Değişik kuyu şartlarına göre, seçilen K-55, N-80, P-110 sınıf muhafaza borularında çökme değerindeki azalma örneklerle gösterildi. Oval borular için yeni çökme basıncı ve ek sapma miktarları elde edildi. Bu yaygın koruyucu boruları için ek sapma ve çökme basıncı değerleri düzenledi.Anahtar Kelime : Muhafaza boru çökmesi, Ovalleşme Bilim Dalı Sayısal Kodu : 617.02.04 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COLLAPSE PRESSURE RESISTANCE OF CASINGS IN DEVIATED BOREHOLE KAVASO?LU, Selçuk M.S. in Petroleum Engineering Supervisor: Dr.Ferda AKGÜN January, 1993, 67 pages. Oil field tubulars ovalize when they are placed in a curved hole. API elastic collapse equations are valid only for circular pipes of constant diameter. To predict the ovalized tube elastic collapse pressure, the current theory of Clinedinst formulation has to be modified. A set of charts prepared for popular API casings via this modification show that an initially out-of-round tube collapses elastically at a pressure significantly less than a perfectly-round tube. Casings of K-55, N-80 and P-1 10 grades were selected to 7 illustrate the reduction in collapse in different bore-hole conditions. The new collapse pressures and additional deflection values are obtained for oval tubes. For these common casings additional deflection and collapse pressure values are prepared.Keywords : Casing Collapse, Ovality Science Code : 617.02.04 IV