Deri üretiminde yaş işlem basamaklarından izole edilen bazı mikroorganizmalar üzerine çeşitli biyosidlerin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of various biocides over some microorganisms isolated from wet treatment processes of leather production
  1. Tez No: 292639
  2. Yazar: SONGÜL GÜMÜŞBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ NAİL YAPICI, DOÇ. DR. BİNNUR MERİÇLİ YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deri Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biology, Leather Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, deri endüstrisinde ticari olarak kullanılan 7 farklı biyosidin deri yaş işlem basamaklarından izole edilen mikroorganizmalara karşı etkinliklerinin ve minimum kullanım konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan biyosidlerin mikroorganizmalar üzerine 3 farklı konsantrasyonu (% 0,001 %0,01 ve %0,1v/v) in- vitro koşullarda çalışılmıştır. Araştımada kullanılan biyosidlerin etkin maddeleri sırasıyla kuarternize edilmiş birleşikler (BI), Thiocyanic asit esaslı (BII), Benzotiazol türevleri (BIII), TCMTB esaslı (BIV) , prospektüs içeriği belli olmayan (BV), Octylisothiazolone esaslı (BVI) , Ditiyokarbomad sodyum tuzunun sulu çözeltisi (BVII) dir.Sonuç olarak kullanılan biyosidlerin tamamının funguslardan daha çok bakteri izolatlarına etkili olduğu belirlenmiştir.Yine tüm biyosidlerin %0,1 konsantrasyonda bakterilerin % 98' ini ve fungus izolatlarının da % 85' inin gelişimini engellediği tespit edilmiştir. Ayrıca BI, BII, BIII ve BIV'ün %0, %5, ve % 10 NaCl oranlarında iki izolat hariç (49 ve 56) % 0,01 konsantrasyonda tüm bakteri izolatlarının gelişimini engellediği belirlenmiştir. BII, BIII ve BIV biyosidlerinin ise yine % 0,01 konsantrasyonda bakterilere ilave olarak fungus izolatlarının % 83' ünü kontrol ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, we aimed to the determination of minimum usage concentrations and efficiencies of 7 different biocides commercially used in leather industry, against microorganisms isolated from leather wet treatment processes. Three different concentrations (% 0,001, %0,01 and %0,1 v/v) of biocides used in research, studied in-vitro conditions. Active substances of biocides used in research are BI (composed from quarternerized compounds), BII (Thiocyanic acide based), BIII (composed from Benzotiazol derivatives), BIV (TCMTB based), BV (In prospectus, active substance is not clear), BVII (aqueous solutions of dithiocarbomad sodium ) respectively.As a result, it was determined that all biocides were more effective on bacteria isolates than fungus isolates.It was determined that, all biocides prevented growth of % 85 of fungi isolates and % 98 of bacteria isolates in concentration of % 0,1. Besides, BI, BII, BIII and BIV prevented entire growth of bacteria isolates except two isolates (49 and 56) in all salt contents when they have concentration of % 0,01. It is proven that, BII, BIII and BIV biocides controlled bacteria with % 83 of fungi isolates in concentrations of % 0,001.