Kontrollü koşullarda levrek (Dicentrarchus labrax L.1758) balığı anaçlarından doğal ve hormon enjeksiyonu ile alınan yumurtaların deformasyon oranları
Rate of deformation of sea bass (Dicentrarchus labrax L.1758) fish eggs from natural and hormone injection broodstock under controlled conditions
- Tez No: 292640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada kontrollü koşullarda beslenen levrek balıklarından doğal yöntemle ve hormon enjeksiyonu ile elde edilen yumurtaların 0-120 gün arası açılım, yaşam ve deformasyon oranları incelenmiştir. Deneme sonunda kontrollü koşullarda beslenen anaçlardan doğal yöntemle elde edilen yumurtaların yaşama oranları 60,33±2,03a olarak, doğal üreme periyodunda hormon enjeksiyonu ile elde edilen yumurtaların yaşama oranı 51,00±2,65a olarak bulunmuştur. Yavrularda deformasyon oranları doğal periyod yumurtası olan larvalarda 6,00±0,58b enjeksiyon yöntemi ile alınan yumurta larvalarında ise 17,67±1,45a olarak tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda hormon enjeksiyonu yapılarak elde edilen yumurtaların, doğal yöntemle alınan yumurtalara kıyasla yaşama oranlarının ve açılma yüzdelerinin az olduğu, deformasyonun ise daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,hatch ,survival , and deformation ratesof sea bass eggs obtained by both naturally and with hormone injectionof broodstock fed under controlled conditions life were investigated for the first 120 days. At the end of the experiment, undercontrolled feedingconditionsof the broodstock,the survival rates of the eggs obtainednaturally was 60.33 ± 2.03, and within the natural reproductive cycle with hormone injection, the rate of survival was 51.00 ± 2.65. The deformation rates of larvae were as 6.00 ± 0.58 in the naturally obtained eggs and was 17.67 ± 1.45 with the hormone injection method. Result of hormone injections and the results were the eggs, the eggs compared to the natural way of living is less than the percentage rates and the opening, while the deformation was found to be more. As a result, compared to naturally obtained eggs, survival and hatching rates of eggs were lower and deformation rates were higher in the hormone injected group.