Diol üretiminde rol alan mikroorganizmaların izolasyonu ve diol üretiminin optimizasyonu üzerinde araştırmalar
- Tez No: 29264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER F. ALGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce toluen yıkımında rol oynayan, dolayısıyla çevre kirletici etkisi büyük olan diğer sentetik aromatik bileşikleri de parçalayabilen 10 Pseudomonas türü çeşitli toprak ve su karışımlarından izole edilmiştir. Uygulanan çeşitli biyokimyasal testler ve mikroskobik incelemeler sonunda, izole edilen bu türlerden 2 'sinin, P. putida, 4 'ünün P. Jliwrescens ve 4'ününde, P. aeruginosa olduğu belirlenmiştir. Bunlardan P. putida türü toluenli ortamda üretilerek onu diol üzerinden bir organik asite kadar parçaladığı ve bu türün mutant ırkı kullanılarak diol üretilebileceği sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan, toluen diol üretimi ile ilgili optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu amaçla, önce P. putida 39/D mutant ırkı, toluenli PMSB vasatında üretilmiştir. Supernatant, etil asetat ile ekstrakte edilmiş, elde edilen ürün asetat esterine çevrilmiş ve NMR spektrumu alınarak, oksidasyon ürünündeki hidroksil gruplarının cis konfigurasyonunda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, biyomas verimi ve diol üretimi üzerine sıcaklık, pH, havalandırma hızı ve karıştırma hızının etkisi araştırılmış ve elde edilen verilerden kinetik hesaplamalar yapılmıştır. Bu hesaplamalar sonunda mikroorganizma üremesi ve diol oluşumu için optimum sıcaklıkların sırasıyla 28 °C ve 29 °C olduğu bulunmuştur. Üreme için aktivasyon enerjisi 12 kcal/mol, diol oluşumu için aktivasyon enerjisi ise, 2.75 kcal/mol olarak hesaplanmıştır. Havalandırma hızının mikroorganizma üremesi üzerine inhibe edici etkisi olmamasına rağmen, 0.375 wm 'den büyük havalandırma hızlarında, ürün veriminde düşüşler gözlenmiştir. Ayrıca, gerek mikroorganizma üremesi, gerekse ürün oluşumu için optimum pH ve optimum karıştırma hızlarının sırasıyla 7.0 ve 200 rpm olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
İİ SUMMARY In this study 10 species belong to Pseudomonas which can degrade toluene and other synthetic pollutants have been isolated from several soils and water samples. As a result of microbiological examination and applied biochemical tests, it was found that, of these 10 species 2 were P.putida, 4. P.fluorescens and 4 P. aeruginosa. From these described species, P. putida was grown on a minimal salts medium supplemented with toluene and it was observed that this species oxidized toluene to diol and then to an organic acid and so, toluene diol can be produced by using the mutant strain of this species. On the other hand, optimization studies concerning with diol production have been done. For this purpose, firstly, P. putida 39/D, a mutant strain, has been grown on PMSB medium supplemented with toluene. Obtained supernatant was extracted with ethyl acetate. Product was converted to its acetate ester and the nuclear magnetic resonance spectrum of this final product showed that the hydroxyl groups of this oxidation product were cis configuration. Furthermore, the effect of temperature, pH, aeration and agitation on both biomass yield and product formation have been investigated. From the obtained values, kinetics estimations were done and it was found that the optimum temperatures for biomass yield and product formation were 28 °C and 29 °C, respectively. The activation energies were 12 kcal/mol for growth and 2.75 kcal/mol for product formation. Although aeration rate has no effect on the growth it was observed that the product yield decreased at the applications over 0.375 wm. In addition, the optimum pH and agitation rates for both biomass yield and product formation were 7.0 and 200 rpm, respectively.