Yeni bir Schiff bazı veı geçiş metalleri ile oluşturdukları komplekslerin sentezi ve koordinasyonu
Synthesis and characterization of a new Schiff base and its complexes with some trabsition metals
  1. Tez No: 292646
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, salisilaldehit ve 1,2-diborometan'ın kondenzesyonundan 2.2'-[etan-1,2-diilbis(oksi)]dibenzaldehid bileşiği sentezlendi. Bu bileşiğin 2-aminofenol ile reaksiyonundan yeni bir Schiff bazı ligandı (LH2) hazırlandı. Bu Schiff bazı ligandı ile Co+2, Ni+2 ve Zn+2 asetat tuzları reaksiyona sokularak Co(L)(H2O)2, Ni(L)(H2O)2 ve Zn(L)(H2O)2 kompleksleri elde edildi. Schiff bazı ve komplekslerinin yapıları, elementel analiz, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV, manyetik süsseptibilite ve termogravimetrik analiz ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study a new Schiff base ligand LH2 was synthesized by the reaction of salicyl aldehyde, 1,2- diboromoethane and 2- aminophenol. Co(L)(H2O)2, Ni(L) )(H2O)2 ve Zn(L) )(H2O)2 were sythesized with this ligand and Co+2, Ni+2 and Zn+2 acetato salts. The structures of ligand and complexes obtained were identified using Elemental Analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, Magnetic Susceptibility and Thermogravimetric Analysis as techniques.