Nitroimidazol türevi antibakteriyel etkili ilaç aktif maddelerinin dozaj formlarından modifiye ve modifiye edilmemiş elektrotlarda voltametrik teknikler ile kantitatif analizi
The quantitative analysis of antibacterial effective nitroimidazole derivative drug active compounds from dosage forms on modifed and nonmodified electrodes by voltammetry
- Tez No: 292665
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, nitroimidazol türevi antibakteriyel etkili ilaç aktif maddeleri olan ornidazol ve metronidazol'ün elektrokimyasal özellikleri camsı karbon elektrot ve poli [4,4'-(hidrazin-1,2-diil)dibenzensülfonik asit]-modifiye camsı karbon elektrot kullanılarak voltametrik teknikler ile incelendi. Modifiye camsı karbon elektrot 4-aminobenzensülfonik asitin elektropolimerizasyonu ile hazırlandı.Ornidazol ve metronidazol'ün optimum deney şartları belirlendikten sonra analitik tayin parametreleri hesaplandı. İlaç etken maddelerin tablet dozaj formlarından her iki elektrot ile kantitatif tayini yapıldı. Uygulanan teknikler için validasyon parametreleri hesaplandı. Ayrıca camsı karbon elektrot ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrotta elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak bu elektrotların birbirlerine olan üstünlükleri belirlendi.Son olarak çalışılan her iki elektrotta meydana gelen reaksiyonlar için indirgenme mekanizmaları önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical properties of antibacterial effective nitroimidazole derivative drug active compounds, namely ornidazole and metronidazole, was investigated using glassy carbon electrode and poli [4,4'-(hidrazine-1,2-diyl)dibenzensulfonic acid]- modified glassy carbon electrode by voltammetric techniques. The modified glassy carbon electrode was prepared by electropolymerization of 4-aminobenzenesulfonic acid.After optimum experimental conditions were determined, analytical parameters were calculated. Using tablet dosage forms of drug active substance, quantitative analysis was performed with both electrode. Validation parameters were calculated for applied techniques. In addition; by comparing the results, obtained from unmodified and modified electrodes, with each other; advantages are defined.Finally, reduction mechanisms were suggested for reactions occured in each studied electrode.