Characidae familyasına ait üç balık türünün (Gymnocorymbus ternetzi, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Hyphessobrycon serpae) embriyonik ve larval gelişim safhalarının incelenmesi.
Embryonic and larval development stages of three species (characidae) (Gymnocorymbus ternetzi, Hyphessobrycon herbertaxelrodi, hyphessobrycon serpae)
- Tez No: 292663
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, kontrollü laboratuar şartlarında tutulan üç tetra türünün, siyah tetra (Gymnocorymbus ternetzi), kosalı tetra (Hyphessobrycon serpae) ve siyah neon tetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)'nın embriyonik ve larval gelişimleri tanımlanmıştır. Buna ilaveten, laral gelişim boyunca meydana gelen önemli histomorfolojik olaylar ve allometrik gelişim modelleri ortaya konulmuştur. Yumurta ve larvalar laboratuarda üretilip, büyütülen 1 yaşlı ergin balıklardan elde edilmiştir. Yumurta açılımı, üç tetra türünde de yumurtlamadan 20 ? 22 saat sonra gözlenmiştir. Metamorfozun tamamlanmasıyla larval aşamanın sona erip jüvenil safhaya geçiş süreleri de ilk 30 gün içerisinde olmuştur. Siyah tetra türünde, embriyonik safhada ilk bölünmeler 2 saat içerisinde bitmiş ve 02.04 saatten sonra erken blastula safhasına geçilmiştir. 03.20 saat sonra gastrulasyon başlamış ve 03.34 saat sonra %30 epiboli gözlenmiştir. 8 somitli safha 08.33 saatlerinde olurken, 21 saat sonra embriyonik gelişim tamamlanmıştır. Yumurtadan yeni çıkan larvaların ortalama total boyları 1442 ± 14.3 µm olarak ölçülmüştür. Yumurtadan çıktıktan sonraki 3-4. günlerde ağız açılmış, besin kesesi tamamen tüketilmiş ve larva aktif olarak yüzmeye başlamıştır. 11.günde notokort ucu eğilmiştir. Yaklaşık 32 gün sonra metamorfoz tamamlanıp jüvenil aşamaya geçilmiştir. Diğer iki tür olan kosalı tetra (Hyphessobrycon serpae) ve siyah neon tetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)'da da, benzer bulgular yaklaşık zaman aralıklarında vuku bulmuştur. Bu çalışmada ele alınan türlerin yumurtadan jüvenil aşamaya kadar olan embriyonik ve larval gelişim özellikleri ilk defa tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The embryonic and larval development of three tetra species, black skirt tetra (Gymnocorymbus ternetzi), serpae tetra (Hyphessobrycon serpae) and black neon tetra (Hyphessobrycon herbertaxelrodi) were described under controlled laboratory conditions. In addition, major histomorphological changes and the allometric growth patterns during larval development were have been described. The laboratory-reared broodstock, that is aged 1 year old, were spawned. Hatching occurred 20 ? 22 h after spawning for three species. In black skirt tetra, the cleavage was finished in 2 h and the early blastula stage occurred at 2.04 h after spawning. The gastrulation started at 3.20 h and 30 % epiboly was observed at 3.34 h after spawning. 8-somite stage was observed at 08.33 h and embryonic developmental stage was completed at 21 h after spawning. The newly hatched larvae were 1442 ± 14.3 µm in mean total lenght (TL). The mouth opened at 3 DAH. The yolk sac has been totally absorbed and the larvae started to swim actively within 3 ? 4 days. Notochord flexion began 11 DAH. The metamorphosis was completed and the larvae transformed into juveniles at 32 DAH. The results for the other species were similar during embryonic and larval development stages. In this study, the full developmental sequences from egg to juvenile of these tetra fish were described for the first time.