Doğru akım makinalarında hız kontrolu teknikleri
  1. Tez No: 29275
  2. Yazar: YAVUZ ZENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Doğru akım motorlarx değişken karakteristiklere sahiptir. Bu nedenden dolayı birçok endüstriyel uygulamada tercih edilirler. Ayrıca, alternatif akım motorlarına nazaran daha kolayca kontrol edilirler ve daha da ucuzdurlar. Bu tip motorların sürülmesinde güç elektroniği teknolojisi kullanıl maktadır. Bu yüksek lisans tezinde, ilk önce özellikle sürücü sistemlerinde yer alan güç elektroniği cihazları tanıtılmıştır. Daha sonra, doğru akım makinalarının kontrolü ile ilgili kısım verilmiştir. Bu bölüm, hız kontrolü ve doğru akım makinalarının transfer fonksiyonları konuları içermektedir. Bun dan sonra bir sayısal uygulama vardır. Bu örnekte, konverterle beslenen bir doğru akım motoru bulunmaktadır. Yük momenti ve motorun hızı ayrı ayrı değiştilmektedir. Motor gerilimi ve gecikme açısı karakteristikleri sorulmak tadır. Çözümü kolaylaştırmak için, bir bilgisayar akış diyagramı çizilmiş tir. İlgili şekillerden sonra sonuçlar gelmektedir. En son olarak, doğru akım motorları hakkında genel bir bilgi veren ek kışımı vardır. Tezden de anlaşılacağı gibi, özellikle cer uygulamalarında olmak üzere doğru akım motorları, güç elektroniğindeki gelişmelere rağmen halen bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Direct currect motors have variable characteristics. Because of this reason, they are preferred in many industrial applications. Furthermore, they can be controlled simplier and are cheaper than the alternating current motors. Power electronics technology is used for driving this sort of mo tors. In this master thesis, first, power electronics devices, especially the circuits which are employed in driving systems, are introduced. Then, the section about controlling of DC machines is given. This contains the topics of speed control and transfer functions of DC machines. After this, there is an example. In this example, there is a DC motor fed by a conver ter. Load torque and speed of motor are changed seperately. Motor voltage and delay angle characteristics are asked. To make the solution easier, a computer flow chart is drawn. The results about this example follow the related figures. Finally, there is an appendix that gives general knowledge on DC motors. From the thesis, it can be understood that DC motors, particularly the ones in traction applications, still have an importance in spite of the breakthroughs in power electronics.