Türkiyede elektrik enerjisi talep tahmini
Some estimates for electric energy requirement of Turkey
  1. Tez No: 29276
  2. Yazar: SALİH KIRKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET TÜRKİYE ELEKTRİK MERJİSİ TALİP TAHMİS SALINMALARI Bünya da ve Türkiye'de elektrik enerjisinin Önemi 197.3 petrol krizinden sonra daha iyi anlaşılmıştır. Bunun için beş yıllık kalkınma planlarında, ülkede bol olan düşük kaliteli linyit ve Hidrolik enerjiden faydalanılarak enerji üretimi- ağırlık verilmesi Öngörülmüştür. Yeterli Linyit ve Hidrolik potansiyeli olan., olan Türkiye için son derece doğru bir karar dır, 199.0 lı yıllardan itibaren Roğalgazlı Kombine fevrim santrallarının yapılmasına ağırlık verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde elektrik enerjisinin önemi, güncelliği ve diğer enerji kaynaklarından üstünlüğü anlatılmış tır, İkinci bölüm de ise genel kavramlar ve elektuziİL. talep, tah minin de kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Bu çaluşmada genel olarak elektrik enerjisi talep tahmin, yöntemleri açıklanmış ve I992-20QO. yılları arasını kapsayan dönem, için üç farklı yön temin sonuçları verilmiş ve değerlerin birbiriyle karşılaştırıl ması yapılmıştır. Türkiye'de elektrik enerji sektörünün doğuşu.gelişimi ve günümüz de hangi aşamada olduğu açıklanmıştır, öon yıllarda elektrik enerji sektörü büyük, gelişme göstermiştir, çalışmamız da kurulu güç değerleri, yıllık Gwh olarak enerji tüketim değer-leri verilmiştir. Son bolüm de isi i-ürkiye elektrik, enerjisi talep tanmin- leri üzerinde durulmuş, konut, ticarethane, sanayi elektrik ta leplerinin nasıl yapılabileceği ve genel olarak I9S2.~2Q.QQ: yıllarıarasını kapsayan, elektrik taleplerinin birbirleriyle karşılaştırılmaları yapılmıştır. Avantaj ve dezavantajları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY S.OMÜ ESTIMATES. FOR. ELECTRIC MEBGY REftUItfEMEHT QE lÜfiİUSİ The importance of electrical energy was understood we LI. both m Turkey and abroad- following the petroleum crisis of L973. Therefore, is was anticapeted in tthe 5r-year development plans to give top priority to energy production by using the low-grade lignite sources, whic are in great quantity, and the hydraulic energy. Shis is aquite true decision for Tur key which has asufficient ligniti and hydraulic potential. A top priority was given to the construction of combined Cyc lic Power stations with Baturel Gas ses from the beginning of 1330. In the first part of our study, we have explanied the importance, modernity and superiority of electrical energy. In the second part, we have explanied the general con cepts and the methods used in estimating the electricity requirement, in this study, we have generally explanied the methods used in estimating the requirement for electricity energy and we have given the results of three different met hods for pariod of I992-200CL and also we have made a compa- rision among the value given by these methods. Also explanied is tha emirgency, development and. tne pre sent phase of electrical energy sector. in Turkey. The electric energy sector has shown a great development in the last years. The established power values and the annuel energy cons&ptionvalues, İn Gwh, were given in our study. İn tne last part we have discussed on the estimates for electric energy re quirement of -i-urkey and on how the electricity requirement of houses, commercial and industrial workplaces is met. Furthermore, we have made.generally, some comparasions a- mong the electricity requirements for a period ranging from 1992-2000 to. The advantages and disadvantages of the mat ter are set forth.