Tedarik zinciri analizi ve iyileştirme yöntemlerinin bir hazır giyim ağına uygulanması
Application of supply chain analysis and improvement methods to a ready-to-wear retailing system
- Tez No: 292775
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'de organize hazır giyim perakendeciliğinin başlaması son 15 yıllık bir süreci kapsamaktadır, bundan önce tüketici talebi bağımsız mağazalar, bayi mağazaları, belli başlı çok katlı mağazalar ve açık pazarlardan giderilmiştir. Hazır giyim pazarı müşteri beklentilerinin değişmesi, ekonomik krizler, bayilerin bir disiplin altına alınamaması ve alışveriş merkezlerinin sayısının artması ile organize hazır giyim perakendeciliğine doğru bir yönelim göstermiştir.Yabancı firmaların Türkiye pazarına girmesi ile rekabet artık kaçınılmaz bir hale gelmiş, rakiplerin satın alma güçleri, servis kaliteleri, organizasyonları ve tedarik zincirleri ile rekabet etmek için yerli firmalar da rakipler ile benzer tedarik zinciri ilkelerini kullanmaya başlamışlardır. Hazır giyim pazarında tüketici talepleri zaman içinde modanın da etkisiyle daha sık değişen, tahmin edilmesi gittikte zorlaşan bir hal almıştır. Bunun neticesinde, perakendeciler başta moda ürünleri olmak üzere ürünleri kısa bir süre içinde geliştirmek, üretmek ve sergilemek zorunda kalmışlardır. 'Hızlı moda' kavramı, hazır giyimde üretim süresini ay ve yıllardan, haftalara ve aylara düşmüştür.Tüketicilerin artan fiyat duyarlılığı sayesinde perakendeciler daha düşük maliyetli üretimin yollarını aramışlar, fakat bunu ürünlerin üretildiği birbirine uzak noktalardan, ürünlerin satıldığı mağazalara etkin bir şekilde dağıtma becerisiyle birleştirerek yapmak zorunda kalmışlardır. Perakendecilerin tedarik zincirlerinin en önemli noktasında oldukları, üretim ile tüketimin arasında yer aldıkları gerçeği gün geçtikçe daha iyi bir şekilde fark edilmiştir. Bu nedenle, hazır giyim perakendecileri yalnızca yatay düzeyde birbirleriyle rekabet etmekle kalmayıp aynı zamanda dikey düzeyde tedarik sistemlerinin verimliliği ve etkinliği açısından da rekabet içindedirler.Tezimde giriş bölümünde tekstil endüstrisinin temel çıktıları, Türkiye hazır giyim perakende sektörünün yapısı, pazar büyüklüğü ve geçirdiği değişim anlatılmıştır.İkinci bölümde perakende lojistiği ve hazır giyim tedarik zincirinin yapısı anlatılmıştır, tedarik zincirinin karşılaştığı temel zorluklar ortaya konmuştur, yalın ve çevik tedarik zinciri yaklaşımları hazır giyim perakendeci açısından değerlendirilmiştir.Üçüncü ve dördüncü bölümde pazar odaklı tedarik zinciri yapısı, karşılaştığı zorluklar anlatılmış hazır giyim sektörünün çevik ve yalın tedarik zincirlerinin nasıl bir karışımına gereksinim duyduğuna cevap aranmıştır, hızlı yanıt sistemi incelenmiştir.Sonuç bölümünde Türkiye'de belli başlı hazır giyim perakendecilerinin üst düzey yöneticileri ile yüz yüze yapılan anketler ile firmaların değişen tüketici beklentilerine ve pazardaki rekabete tedarik zincirlerini nasıl adapte ettiklerini öğrenmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of ready-to-wear retailing in Turkey contains the recent 15 years long period; before this consumer demand has been satisfied with independent stores, dealer shops, certain multiple stores, and free markets. With the change in customer expectations, and causes like economic crises, undisciplined dealers, and increased in numbers shopping centers, the ready-made clothing market has turned towards a ready-to-wear retailing.With the entry of foreign firms into Turkish market competition has become inevitable, for competing with competitors? purchasing powers, service qualities, organizations and supply chains the local firms have began to use silimar supply chain principles too. In due course with the supplemental effect of fashion consumer demands in ready-made market has become as more frequent changing, and gradually difficult to estimate. So, the retailers have had obliged to develop, produce and present the products ? especially the fashioned products ? in a short time. A concept `Fast Fashion? has decreased the production times from months to years and weeks to months in ready-to-wear.Due to the increased price sensitivity of consumers the retailers have had sought the ways for making lower-cost production, but they have had obliged to make this by integrating with the ability to effectively distribution of products from far-to-each other locations in which the products produced to the stores in which the products to be sold. Day by day the fact that retailers are in the most important points in supply chains, and they take part between production and consumption has been better distinguished. Therefore ready-to-wear retailers compete not only on the horizontal plane with each other; also they compete on the vertical plane in terms of productivity and effectiveness of the supply chains.In my thesis, in the Introduction chapter have been explained the main outputs of textile industry, and the structure and market size of Turkish ready-to-wear retail industry, and undergone changes in it.In the Second chapter retail logistics and the structure of ready-to-wear supply chain have been explained. In this chapter have been putted forth the main difficulties of supply chain that it comes face to face, and the plain and fast supply chain approaches evaluated from the viewpoint of ready-to-wear retailer.In the Third and Fourth chapters have been explained the structure of market focused supply chain, and from it encountered difficulties, and has been looked for the answer what a mix of fast and plain supply chains required for the ready-made clothing sector, also the fast response system viewed.In the Conclusion part, by making face to face surveys with top managers of certain ready-to-wear retailers in Turkey, have been aimed to learn how the firms adapt their supply chains for changing consumer expectations and competition in the market.