An application of adaptive-network-based fuzzy inference system on automated teller machine data and comparison of different data mining algorithms
Bir bankamatik verilerinin farklı veri madenciliği teknikleri kullanarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 292820
  2. Yazar: MUSTAFA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İş dünyasında karşılaşılan önemli problemlerde ve çözümlerinde veri madenciliği uygulamaları oldukça etkili bir biçimde yol göstermektedir. İş uygulamalarının ana öğelerinde veri madenciliği farklı biçimlerde yer almaktadır.Bu çalışmada, veri madenciliği teknikleri kullanılarak ATMlerden çekilen para miktarı tahmin edilmiştir. Çalışmanın sonucunda çeşitli veri madenciliği algoritmaları karşılaştırılmış ve bu tür veriler için en uygun olan yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data mining applications have been shown to be highly effective in addressing many important business problems. Data Mining in various forms is becoming a major component of business operations. Almost every business process today involves some form of data mining.In this study, data mining techniques used for prediction of drawn amount in Automated Teller Machine (ATM). At the end of the study predictions of different data mining algorithms are compared to each other to see which method is better and efficient on large amount of datasets.