5018 Sayılı Kanun'a göre yeni kamu mali yönetim sistemi
According to Law No. 5018 of the new public financial management system
- Tez No: 292875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HALUK PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de 1980'li yıllarda yaşanan ekonomik krizler sonucunda kamu yönetiminde reform çalışmaları yapılmıştır. Bu konuyla ilgili dikkat çekici en önemli çalışma hiç kuşkusuz mali yönetimlerdeki eksiklikleri gidermek ve AB'ye uyum sağlamak amacıyla çıkartılan 5018 Sayılı Kanun'dur. Bu Kanunun çıkarılması mali yönetimin tam anlamıyla istenildiği gibi uygulanması olarak anlaşılmamalıdır. Bununla ilgili olarak insanların bilinçlendirilmesi, kurumların ise mali yönetim açısından büyük öneme sahip mali saydamlık, hesap verebilirlik, mali disiplin ve performans esaslı bütçelemeyi benimseyerek bunları hakkıyla uygulamaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı belirtilen ilkelerin neler olduğunun açıklanarak AB'ye uyum sağlayabilmek amacıyla bu çerçevede neler yapıldığı, ne gibi yasaların çıkarıldığı irdelenerek, önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmada 1050 sayılı Kanun'a göre eski kamu mali yönetimi sistemi ve 5018 sayılı Kanunla değişikliğe uğrayan ve farklı bir boyut kazanan yeni kamu mali yönetim sisteminin ne olduğu, neleri getirdiği ve neleri kaldırdığı incelenirken bütçede de yaşanan gelişmeler ve değişimler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of the economic crisis in Turkey in 1980 a public administration reform was conducted. The most important work on this issue, no doubt was to issue the Law no: 5018 in order to meet the deficiencies in financial management and to ensure compliance with the EU. The adoption of this law and financial management in a strict sense does not mean applying as desired. People should be informed and institutions should be aware of the great importance in terms of financial transparency, accountability, financial discipline and performance-based budgeting, by applying them properly as required. The purpose of this study is to explain of the principles indicated and to develope remedies by exploring what has been done and which laws have been issued in order to adapt the EU. In this study, after giving information about the Law no: 1050 different dimensions of the new public financial management system brought by the Law no: 5018 are explained, the question of what this Law brought and removed is answered and the changes and developments in terms of budget are elaborated.