Haksız fiil halinde müteselsil sorumluluk
The pesponsibility of the solidary in tortious act
  1. Tez No: 292922
  2. Yazar: ELVAN AKDOĞANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERZAN ERZURUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Haksız Fiil Sorumluluğu sözleşme dışı hukuka aykırı kusurlu bir davranışla bir kimseye verilen zararın giderilmesini düzenler. Hukuka aykırı olarak bir kimsenin şahsına veya malvarlığına zarar verern fiile haksız fiil denir.Haksız Fiil borç kaynaklarından birisi olarak kabul edilmiş olup Haksız fiil sorumluluğu akit dışı hukuka aykırı kusurlu bir davranışla bir kimseye verilen zararın giderilmesidir. Haksız fiilin unsurlarını, davranış zarar uygun nedensellik bağı kusur ve hukuka aykırılık oluşturur.Borçlar Kanunu haksız fiilin borç kaynağı olması ile ilgilenmiş olup buna göre tazminat isteyen zararınıispat etmeye mecburdur kuralını getirmiştir.BK m.50 'de birlikte zarara neden olan birden çok kişinin sorumluluğu düzenlenmiştir. Buna göre ortada bir zararın mevcut olması ve bu zarardan eylemcilerin müteselsilen sorumlu tutulabilmeleri için asıl eylemci, kışkırtıcı veya yardımcı ilişkisi içinde davranmış olmaları gerekir.
Özet (Çeviri)
The responsibbility of the tortious act ordered to compansate the damage of the lawfull fauty behaviour to a person.The meaninig of the tortious act to damnity someone's personality or someone's assets.Tortious act accepted the source of a debt, accordingly the maleficient has a responsibility to compansate the damage responsibility of the tortious act occured to compansate extracontractual, unlawfull and a defect behaviourThe components of the tortious act is behaviour,damage,law of causation, contradiction of law and misdemenaour