Statistical characterization of the point spread function (PSF) of a turbulence degraded imaging system
- Tez No: 29293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN ŞAPLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET M.Fatih Erden Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Gürhan Şaplakoğlu Şubat 1993 Bu tezde, atmosferik türbülansın eşevresiz ( incoherent ) görüntüleme sis temleri üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Görüntüleme sistemi ile atmosfer, bir doğrusal stokastik nokta yaydım fonksiyonu, NYP (Point Spread Function, PSF) ile modellenmiştir. NYF'nin ortalama değeri ve korelasyonu hesaplanıp, çeşitli sistem parametreleri ve atmosfer şartlan için grafikleri verilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, yayınlanan deneysel veriler ile çok iyi derecede uyuşmaktadır. Anahtar Kelimeler : Atmosferik türbülans, atmosferik görüntüleme, NYF iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATISTICAL CHARACTERIZATION OF THE POINT SPREAD FUNCTION (PSF) OF A TURBULENCE ' DEGRADED IMAGING SYSTEM M.Fatih Erdcn M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Gürhan Şaplakoğlu February 1993 In this thesis, the effect of atmospheric turbulence on an incoherent imag ing system is analyzed. The combination of the atmosphere and the imaging system is modelled as a linear system with a stochastic point spread function (PSF). The mean and the covariance of the PSF are evaluated and plotted for a variety of system parameters and atmospheric conditions. The results pre dicted by this work are shown to be in very good agreement with experimental results published in the literature. Keywords : Atmospheric turbulence, atmospheric imaging, PSF m