Epidemiyolojide nokta süreçleri uygulaması
The application of point processes in epidemiology
- Tez No: 432201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT KÖŞKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Nokta süreçleri mekânsal ve zaman-mekânsal nokta desenlerini ve çeşitli olayların dağılımını tarif eden araçlar olarak sıklıkla kullanılır. Bu tezde, mekân-zamansal nokta süreçleri ile ilgilendik ve Dirichlet süreci ve çeşitli uzantıları gibi yeni araçlar dahil olmak üzere, çeşitli zaman-mekânsal nokta süreçlerinin Bayesian istatiksel analiziner genel bir bakış verdik. Bu modeller mekânsal epidemiyolojik dağılımlarda uygulanmıştır. Burada, son yıllarda (2002-2013) Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sıtma hastalığının yayılması durumları üzerinde yoğunlaştık. Bu tezde altı bölüm vardır. İlk iki bölüm, bu modellerle ilgili bilgileri toparlamak amacıyla teorik nokta süreçlerine ayrılmıştır. Burada ele alınan nokta süreçleri, olayların dağılımının analizinde önemli rol oynayan Binomial süreci, Poisson süreci, Cox süreci ve Hawkes süreci gibi temel nokta süreçleridir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, Bayesian istatistik tartışılmıştır. Bu bölümlerde, Shot Noise yoğunluk ölçümünün genelleşmiş hali olan zaman-mekânsal Cox sürecinin olaylarına yol açan odak bölgesindeki olayların oluşumunu ele aldık. Gizli Poisson süreci, Dirichlet sürecine göre dağılan ölçüm fonksiyonunun yoğunluğuna katkıda bulunur. Çeşitli dönemlerdeki gözlemler boyunca oluşan olayların mekânsal konumunu dikkate alan veriden dolayı, simülasyon modelleri için tanıtılan MCMC ve parametrik olmayan yöntemlerle istatistiksel çıkarımların genel görünüşünü verdik. Bölüm 5'de, zaman-mekânsal epidemiyolojik çerçevede epidemiyoloji için özel nokta süreçleri üzerinde durulmuştur. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sıtma hastalığının coğrafi yayılımı için bu süreçleri uyguladık. Her bir eleman için olayların en fazla biri ile ilgili kesikli değişkeni olan nokta süreçlerini analiz ederiz. Önceki bölümlerde tanıtılan modeller test edilerek Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki sıtma hastalığının risk karakterizasyonu belirlenir. Altıncı bölümde, elde dilen sonuçlar tartışılmıştır ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The point processes are often used as tools for describing spatial or spatiotemporal point patterns. They are also used to describe various phenomena concerning distribution of events. In this thesis, we are interested in spatiotemporal point processes and aim to give an overview of Bayesian statistical analysis for point processes as well as for recent tools like the Dirichlet process and its diverse extensions. These models are applied in spatial epidemiological distributions. We focus on situations where the malaria disease has spread in Central African Republic in recent years (2002-2013). The thesis contain of six chapters. The first two chapters are devoted to theoretical point processes, thus aiming to develop knowledge of those models. The point processes therein treated are fundamental point processes such as Binomial processes, Poisson processes, Cox processes and Hawkes processes, which play an important role in phenomenal distribution. In the third and fourth chapters, we discuss Bayesian statistics. In those chapters, we consider occurrences of events in a focus area leading to the realization of a spatiotemporal Cox process, which is a generalization of the Shot Noise intensity measure. A hidden Poisson process contributes to the intensity measure function that is distributed according to a Dirichlet process. As for data concerning spatial locations of occurrences during several periods of observation, we give an overview of statistical inference with non-parametric and MCMC methods, which are introduced for simulation models. The fifth chapter is devoted to specific point processes for epidemiology in a spatial epidemiological framework. We apply such processes to the geographical distribution of the malaria disease in Central Africa Republic. We analyse the case where the point process support is discrete with at most one occurrence for each element. The models treated in previous chapters are tested, yielding a risk characterisation of malaria disease in Central African Republic. In sixth chapter; we discuss and interpret the obtained results.