A study of the psychology of migrant identities and the psychoanalytic roots of non- belonging in Monica Ali's Brick Lane
Monica Ali'nin Brick Lane romanında ait olamamanın psikoanalitik kökenleri ve göçmen kimliği üzerine psikolojik bir çalışma
- Tez No: 292931
 - Danışmanlar: DR. CATHERİNE COUSSENS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Monica Ali'nin Brick lane romanı eleştirmenlerce kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ali tam anlamıyla ait olmadığı ya da anlamadığı bir göçmen grubu hakkında yazmakla eleştirildi. Bu yüzden roman sömürgecilik sonrası döneme ait bir eser olarak ele alındı..Ancak bu tezin gösterdiği gibi roman göçmen deneyimini sömürgecilik sonrası eleştiriye tabi tutmaktan çok, bireylerin göçe ve yabancılaşmaya verdikleri psikolojik tepkileri detaylı bir şekilde ele almaktadır. Bu tez, Brick Lane romanındaki kişilik gelişiminin yakın zamanda geliştirilmiş psikoanalitik kuramlarla incelemesini sunan ayrıca, göçün ve coğrafik yer değiştirmenin birey ve grup psikolojisi üzerine etkisini içeren interdisipliner bir çalışmadır. Bu tez Brick Lane romanının politik ve edebi eleştirilerini göz önüne sermekle birlikte romanı üç çağdaş psikoanalitk teorisyenin öne sürdüğü düşünceler çerçevesinde de inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Monica Ali?s novel, Brick Lane (2003) has become the subject of a critical controversy concerning Ali?s depiction of a migrant diaspora living in London. Ali has been criticized for writing about a community she does not truly belong to or understand. The novel has therefore been judged in terms of its integrity as a post-colonial text. However, this thesis will demonstrate that rather than attempting to construct a postcolonial critique of migrant experience the novel constructs a detailed exploration of the psychological responses of particular individuals to the traumas of migration and marginalization, alongside an investigation of the psychological roots of the current conflicts between different ethnic and religious groups. The thesis represents an interdisciplinary study, combining a detailed reading of Brick Lane with recent psychoanalytic analyses of personality development and the effects of geographical displacement and migration on the individual and collective psyche. The introduction will present a brief discussion of recent literary and political debates concerning Brick Lane. The rest of the thesis will analyze the novel through the ideas of three contemporary psychoanalytic theorists