Giresun ili kentsel konut mimarisi
Urban residential architecture of the province of Giresun
  1. Tez No: 292955
  2. Yazar: GAZANFER İLTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 603
Özet
Bu tez çalışmasında Giresun ilinde yer alan geleneksel kent konutları incelenmiştir. Kırsalda yer alan konutlar malzeme, teknik, süsleme vb. bakımlardan birtakım farklılıklar göstermesi nedeni ile kapsam dışı bırakılmıştır.Bu çalışma sonucunda tasarım ve planlama bakımından Giresun il merkezi ile Görele ve Tirebolu ilçelerinde yer alan konutların genel özellikleri tespit edilerek, bu kentlerdeki yapı tipleri belirlenmiştir. Böylece Giresun ilindeki geleneksel konutların sivil mimarlık çalışmalarındaki yeri ve önemi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, traditional town houses were located in the province of Giresun have been investigated. Owing to differences in a number of aspects like the material, technique, decoration and so on housing in rural areas in were excluded. As a result of this study, general characteristics of the dwellings .in the central, Tirebolu and Görele townships have been determined with respect to design and planning to determine the urban structure types. Thus, the importance of civil architecture work on the traditional houses in the province of Giresun was uncovered.