Naşide Gökbudak'ın ilk on romanındaki şahıs kadrosu üzerine bir inceleme
An analysis of the list of the characters in the first ten novels of Naşide Gökbudak
- Tez No: 292966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ALTINTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Naşide Gökbudak'ın ilk on romanındaki şahıs kadrosu incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde roman incelemesi ve psikanalitik eleştiri kuramı ölçüt alınmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde giriş başlığı altında, yazarın hayatı, romanlarının özellikleri, kullanılan yöntem ve teknik hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde her romanın özeti yapılmış, vakanın zuhurunda yer alan şahıslar incelenmiş, dekoratif unsur durumundaki kahramanlardan söz edilmiştir. Bu incelemelerin her birinin sonunda şahıs kadrosu üzerinde toplu bir değerlendirmeye de yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, yaptığımız çalışmanın tamamından elde ettiğimiz bilgiler sonuç bölümü olarak yazılmıştır.Bibliyografyada, çalışmamıza katkıda bulunan kitaplara, makalelere ve internet adreslerine yer verilmiştir.Eklerde ise yazarın kendi yazıp gönderdiği özgeçmişine ve yazar ile bizzat tarafımdan yapılmış bir görüşme metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The list of the characters in Naşide Gökbudak?s first ten novels is examined and evaluated in this study prepared as a master?s thesis. Book review and psychoanalytic criticism theory are the criteria in these evaluations.The writer?s life, the attributes of her novels, the methodology and the technique used are given under the title introduction the first part of this study.In the second part, the summary of each novel is presented, the characters taking place in the emergence ofthe main event were examined and the heroes being the decorative elements were mentioned. Following each examination, an overall scrutiny of the list of the characters is also provided.In the third part of this study, the information obtained from the whole study was written as the results section.The bibliography includes the books, articles and the websites utilized for the study.The autobiography of the writer and the interview made with her by me are given in the appendices.