Naşide Gökbudak'ın biyografik romanları
Naşide Gökbudak's biographical novels
- Tez No: 674943
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Biyografik roman, gerçek bir kişinin yaşamını roman yapısı içinde kurgulayarak anlatmaya dayanan edebî bir türdür. Biyografi ve roman türlerinin birleşmesi ile ortaya çıkan bir tür olarak biyografik roman, gerçek ile kurgu dengesinin tutarlı sağlandığı oranda başarılıdır. Naşide Gökbudak, altmış beş yaşından sonra yazmaya başlayan bir yazar olarak, romanlarında genel itibariyle gerçek hayatları ve olayları ele almaktadır. Yazarın romanlarında dikkat çeken ilk özellik, tarihî devirlerin eserlerin zamansal zeminini oluşturmasıdır. Romanlar genel olarak Cumhuriyet dönemi ve sonrasını kapsamaktadır. Dolayısıyla eserlerde dönemin toplumsal, siyasal ve kültürel değişimleri ile bunların insanlarda bıraktığı tesirleri, yazarın bakış açısından görmek mümkündür. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Naşide Gökbudak'ın hayatı ve yazarlığından bahsedilmiştir.“Birinci Bölüm”de biyografi ve biyografik roman türlerinin kuramsal çerçevesi çizilerek biyografik romanın sınırları verilmiştir.“İkinci Bölüm”de ise tespit edilen eserler karşılaştırmalı yöntem dâhilinde detaylı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The biographical novel is a literary genre that is based on narrating the life of a real person within the structure of the novel. The biographical novel, as a genre that emerged with the fusion of biography and novel genres, is successful as long as the balance between fact and fiction is consistent. As an author who started writing after the age of sixty-five, Naşide Gökbudak generally deals with real lives and events in her novels. The first feature which draws attention in the novels of the author is that historical periods form the temporal basis of the works. The novels generally cover the Republican period and aftermath. Therefore, in the works, it is possible to see the social, political and cultural changes of the period and their effects on people from the author's point of view. In the“Introduction”chapter of the study, the life and the authorship of Naşide Gökbudak are described. In the“First Chapter”, the theoretical framework of the biography and biographical novel genres has been drawn and the boundaries of the biographical novel have been established. In the“Second Chapter”, the identified works were analysed in detail by means of the comparative method.