Fibromiyalji hastalarında soğuk uygulamanın ağrıya etkisi
The effect of cold application on pain in fibromyalgia patients
- Tez No: 334333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç. Araştırma, fibromiyalji hastalarında soğuk uygulamanın ağrıya etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot. Yarı deneysel olarak yapılan araştırma, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniğine Mayıs 2012- Mayıs 2013 tarihleri arasında gelen 55 fibromiyalji hastasında yapıldı. Araştırmaya katılan hastaların trapezius kasına 10 dakika soğuk uygulama yapıldı. Hastaların ağrıları uygulama öncesi, uygulamadan 10 dakika, 1.5 saat ve 24 saat sonra değerlendirildi. Araştırma verilerinin toplanmasında; Anket formu ve VAS Ağrı skalası kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik ve ortalama hesaplamaları, Shapiro-Wilks, Friedman ve Willcoxon testleri kullanıldı. Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. The research has been conducted to assess the effect of cold application on pain in fibromyalgia patients. Material and Methods. The semi-experimental research has been conducted on 55 fibromyalgia patients who applied to Erzurum Regional Training and Research Hospital, The Out-patient Clinic of Rheumatology between the dates of May 2012 and June 2013. The trapezius muscles of patients, included in the research, have been applied cold application for ten minutes. The pain that the patients perceived was assessed just before the application, 10 minutes, 1.5 hours and 24 hours after the application. In gathering the research data have been used Questionnaire form and VAS Pain Scale. In the assessment of the data have been used percentage and average calculations, the Shapiro-Wilks, Friedman and Willcoxon tests. Results. It has been determined that the difference between the patients? average score of pain measured pre-and post-application are statistically important (p> 0.001). It has been established that the average score of pain is meaningfully higher in comparison to the measures conducted 10 minutes, 1.5 hours and 24 hours after the application, that there is no important difference between the average score of pain measured 10 minutes after the application and the one measured 1.5 hours after the application, that the average score of pain measured 10 minutes after the application is meaningfully lower than the one measured 24 hours after the application and that the average score of pain measured 1.5 hours after the application is significantly lower in comparison with the one measured 24 hours afterwards. Conclusion. As a result of the research, it has been detected that the cold application applied to trapezius muscle of fibromyalgia patients has led to a decrease in pain. It has been suggested to apply cold application to trapezius muscle in order to decrease the pain in fibromyalgia patients.